/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Faec3a60fd6d08cef431508076b9080bb.jpg)
Українські крилаті ракети: від розробки до ефективного бойового застосування
Береговий ракетний комплекс «Нептун» — одна з перлин української ракетної програми. Це далекобійна зброя, завдяки якій вже відбулося кілька знакових уражень російських військових об’єктів як на морі, так і на землі.
Про це інформує Міністерство оборони України.
Комплекс створювали для контролю територіальних вод і проливних зон, захисту військово-морських баз, інших берегових об’єктів та інфраструктури узбережжя. Передбачалось його використання для захисту узбережжя на небезпечних напрямках ймовірного висадження десанту та ураження бойових кораблів класів крейсер, есмінець, фрегат, корвет, десантних кораблів тощо.
Власне весь світ заговорив про українські крилаті ракети саме в контексті ураження знакових цілей російського військово-морського флоту. Першим бойовим застосуванням «Нептуна» вважається атака на фрегат «Адмірал Ессен» на початку квітня 2022 року. А вже 13 квітня 2022 року дві протикорабельні ракети успішно вразили флагман чорноморського флоту рф крейсер «Москва», який пішов на дно Чорного моря.
Доведено, що крилаті ракети української розробки можна застосовувати у простих і складних метеорологічних умовах, у будь-який час доби, за активної вогневої та радіоелектронної протидії противника.
Проєкт започаткований Міністерством оборони України в інтересах посилення спроможності Військово-Морських Сил ЗСУ у 2013 році. А у 2020 році наказом Міноборони його прийнято на озброєння, він успішно показав себе в бойовому застосуванні.
До складу комплексу входять уніфіковані пускові установки, транспортно-заряджаючі машини, транспортні машини та рухомий командний пункт.
Станом на сьогодні є офіційна інформація про велику кількість ворожих цілей, що вражені крилатими ракетами, розробленими ОПК України. Варто значити, що завдяки постійному розвитку і модернізації ракет — це не лише морські, а і наземні цілі. Зокрема, відомо про знищені російські зенітно-ракетні комплекси та об’єкти військової інфраструктури в глибокому ворожому тилу.
Департамент розвитку ракетного озброєння та системи протиракетної оборони МОУ спільно з Головним управлінням супроводження ракетних програм наразі проводить активну роботу над перспективним розвитком ракетного озброєння з максимальним використанням набутих розробок для збільшення дальності ураження крилатими ракетами та розширення платформ їхніх носіїв.

