/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2F28e3598a8e6b5e624f73dadd1b3a88b7.jpg)
Джеймс Вебб відшукав давно втраченого «близнюка» Чумацького шляху, який руйнує наші уявлення про ранній Всесвіт
Астрономи виявили за допомогою телескопа «Джеймс Вебб» найстарішу та найвіддаленішу спіральну галактику, дуже схожу на наш Чумацький шлях.
Знімки, зроблені Веббом, зафіксували світло, випромінене усього через мільярд років після Великого вибуху. Галактика, що отримала назву «Чжулун», на честь дракона з китайської міфології, виглядає повністю сформованою з двома спіральними рукавами, областями зореутворення та центральними ущільненнями, де знаходяться старіші зірки.
Астрофізики вже назвали Чжулун найвіддаленішим та найстарішим близнюком Чумацького шляху. Вважалось, що формування таких великих галактик займає не один мільярд років, однак, схоже, Чжулун руйнує ці уявлення.
«Що виділяє Чжулун, так це те, наскільки він схожий на Чумацький Шлях — і за формою, і за розміром, і за зірковою масою. Раніше вважалося, що таким галактикам, як наша, знадобляться мільярди років, щоб сформувати такі чіткі елементи, як спіральні рукави, величезні диски, що утворюють зірки, та центральні опуклості, які щільно заповнені зірками», — підкреслює керівниця групи астрономів з Женевського університету Меньюань Сяо.
Диск зореутворення Чжулун завширшки приблизно складає 60 тис. світлових років. Зоряна маса цієї галактики у 100 млрд разів перевищує масу Сонця. У той же час диск Чумацького шляху завширшки складає близько 100 тис. світлових років. Сукупна маса зірок у нашій галактиці складає близько 1,5 трлн мас Сонця.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2F0ec794d0dc4c3fa4395585eadcf236f5.jpg)
Чжулун — наразі найбільша з відомих двійників Чумацького Шляху, виявлена у такий ранній період історії Всесвіту. Вона утворилась більш ніж на мільярд років раніше, ніж спіральна галактика схожої форми Ceers-2112, яку JWST виявив у 2023 році на відстані близько 11,7 млрд світлових років від Землі.
Знайти Чжулун астрономам вдалось за допомогою використання режиму PANORAMIC —ширококутного огляду мільярдів віддалених об’єктів. Це дозволяє Джеймсу Веббу одночасно використовувати інфрачервоний спектрограф та камеру ближнього інфрачервоного діапазону для спостереження за двома різними областями космосу.
Спостереження телескопа за раннім Всесвітом послідовно показують, що об’єкти там, включно із гігантськими галактиками та надмасивними чорними дірами, схоже, виросли надто великими і надто швидко для того, щоб наші найкращі сучасні теорії могли їх пояснити. Дослідники планують провести додаткові спостереження за допомогою Джеймса Вебба, а також — телескопу у чілійській пустелі Атакама для кращого вивчення найвіддаленішого з відомих близнюка Чумацького шляху.
Результати дослідження були опубліковані у журналі Astronomy & Astrophysics
Джерело: LiveScience
