/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F926ca80c71fcf4116c43847f6949daa6.jpg)
Як радіація змінила птахів у Чорнобилі: вчені виявили генетичні зміни
Про що мова:
Життя диких птахів у Чорнобильській зоні відчуження залишається складним і сьогодні. Нове дослідження, результати якого оприлюднені виданням IFLScience, виявило зв’язок між впливом радіації та станом кишкової мікрофлори у пташенят, пише Главред.
"Наслідки радіологічного забруднення для дикої природи досі широко не вивчені, особливо ризики, що постають перед дикими тваринами в ранньому віці. Радіологічне забруднення створює додатковий стрес, з яким організми повинні впоратися, що призводить до безлічі наслідків, які ще не до кінця зрозумілі. Вивчення його наслідків має вирішальне значення, якщо людство прагне до ще більш ядерного майбутнього", — зазначив аспірант Університету Ювяскюля Самелі Пірто.
Саме Пірто та його наукова команда провели нове дослідження, вивчивши два поширені види співочих птахів — велику синицю та мухоловку-пеструшку. Їхні гнізда розмістили у двох регіонах з різним рівнем радіації: один — з високим, інший — з нижчим.
"У двох різних регіонах, в одному з яких радіологічне забруднення було високим, а в іншому — відносно низьким, було розміщено кілька шпаківень, і пташині мешканці були порівняні за допомогою низки тестів", — зазначає IFLScience.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F37fde81be2cdbaf38a61fcf082b7ac8c.jpg)
Результати виявились неоднозначними. Незважаючи на те, що на сильно забруднених ділянках птахи гніздилися рідше, суттєвих порушень у розмноженні або здоров’ї пташенят виявлено не було. Цікаво, що птахи в радіаційних зонах споживали різноманітніший корм, зокрема більше видів комах.
Найбільш показовими стали дані зразків пташиного посліду — аналіз мікробіому кишківника відкрив нову перспективу щодо впливу довкілля на здоров’я.
"Ці результати створюють цікаве підґрунтя для розуміння екології птахів на радіоактивно забруднених територіях. Вони дають нам цінну нову інформацію про вплив радіації на молодих птахів — область досліджень, яка до цього часу залишалася неясною", — підсумував Пірто.
Водночас матеріал нагадує про раніше встановлені факти: у 2011 році під час вивчення 550 птахів 48 видів, які жили поблизу Чорнобиля, науковці виявили, що їхні мозок і голова були меншими за норму, що, можливо, позначилося на розумових здібностях.
"Аналіз 550 птахів, що належать до 48 видів, які мешкають поблизу Чорнобиля, проведений у 2011 році, показав, що їхні голови та мозок зменшилися внаслідок низького рівня радіації, що перешкоджає їхньому розвитку. Вчені навіть припускали, що це вплинуло на їхні когнітивні здібності", — йдеться у матеріалі.
Також нещодавно назвали причину, чому насправді кричать півні вранці.
Більше цікавих новин:
Що відомо про ресурс IFLScience?
IFLScience — це науково-популярний онлайн-ресурс, який публікує статті, новини та іншу інформацію про науку, технології, природу, медицину та інші галузі знань. Він був заснований у 2012 році і з того часу здобув популярність завдяки доступному стилю викладу матеріалів, що робить науку більш доступною для широкої аудиторії.

