Секрет розкрито: для чого в РФ будували багатоповерхівки "на ніжках"
Секрет розкрито: для чого в РФ будували багатоповерхівки "на ніжках"

Секрет розкрито: для чого в РФ будували багатоповерхівки "на ніжках"

У радянській архітектурі зустрічаються чимало незвичних рішень, і будинки "на ніжках" - приклад поєднання функціональності, моди та інженерного задуму.

Про що йдеться у матеріалі:

Коли мова заходить про архітектуру СРСР, перед очима постають сталінки й хрущовки, але серед радянської забудови трапляються і будівлі на опорах, або, як їх часто називають, будинки "на ніжках". Ці незвичні споруди не лише дивували виглядом, а й мали цілком практичне призначення.

Главред з'ясував, навіщо в СРСР будували будинки на ніжках.

Чому в СРСР у будинках не було першого поверху

Будинки на "ніжках" почали зводити ще у 1930-х, однак їхнє активне будівництво стартувало у 60-х роках. Як зазначає видання OBOZ.UA, причин такої архітектури було кілька:

1. Мода і вплив конструктивізму.

Розквіт архітектурного модернізму спонукав проєктантів до пошуку нових рішень. Завдяки ніжкам з’являвся ефект легкості та відкритого простору. Це робило типову радянську забудову більш виразною.

2. Провітрювання будівель.

Піднята над землею конструкція дозволяла краще провітрювати фундамент та запобігала вологості, що позитивно впливало на довговічність споруд.

3. Зручність для пішоходів.

"Такі будинки "на ніжках" є доволі зручними для мешканців міста, адже пішоходам більше не потрібно було обходити їх у разі потреби. Люди могли без проблем ходити під будівлею, що трохи економило час.", — йдеться у матеріалі.

4. Уникнення незручностей першого поверху.

Перші поверхи в радянських багатоповерхівках мали низку недоліків — запахи з підвалу, підвищений рівень шуму та ризик пограбувань. Відмова від першого житлового поверху частково вирішувала ці проблеми.

Попри переваги, така архітектура не стала масовою — надалі радянське будівництво орієнтувалося на здешевлення, і "ніжки" поступилися місцем більш бюджетним рішенням.

Для кого в СРСР будували будинки-цистерни

Цікаву паралель із будівництвом радянських часів наводить блогер, автор YouTube-каналу "Історик", який поділився спогадами про ще одну архітектурну особливість СРСР — мобільні "будинки-бочки".

"У 70-х роках виникла потреба замінити мобільні вагончики, які не витримували північних морозів. Так з’явилися циліндричні модулі, які могли функціонувати при -65°C та витримувати вітер до 60 м/с", — пояснює експерт.

Дивіться відео про те, навіщо в СРСР будували будинки-бочки:

Так звані СУП-2М, або суцільнометалеві уніфіковані блоки, були зручні, легкі, стійкі до холоду та транспортабельні. Їх форма у вигляді бочки зменшувала тепловтрати, а водяне опалення працювало за принципом "теплої підлоги". Це був справжній прорив у мобільному житловому будівництві.

"Незважаючи на те, що минуло вже понад 40 років, такі 'бочки' досі можна побачити — наприклад, на базах відпочинку або дачах", — додає блогер.

Вам також може бути цікаво:

Що відомо про YouTube-канал "Історик"?

YouTube-канал "Історик" пропонує глядачам різноманітний контент, пов'язаний з історією та цікавими фактами з СРСР. Аудиторія каналу - понад 600 підписників.

Джерело матеріала
loader
loader