"Не хочеш в ТЦК — плати": поліцейські на Київщині потрапили у гучний скандал, що відомо
"Не хочеш в ТЦК — плати": поліцейські на Київщині потрапили у гучний скандал, що відомо

"Не хочеш в ТЦК — плати": поліцейські на Київщині потрапили у гучний скандал, що відомо

В поліції повідомили, що розпочали службову перевірку та проінформували ДБР про можливий факт вимагання

Не заплатиш хабар, потрапиш в ТЦК – до таких "комерційних пропозицій" вдавались правоохоронці в Київській області. Принаймні один факт начебто знайшов підтвердження – історія набула розголосу після свідчень чинного військового, який не погодився порушувати закон та наразі боронить країну на фронті. Власне через публікацію його історії мобілізації силові відомства були змушені реагувати.

Показово, що в поліції ситуацію коментують неохоче. Втім "Телеграфу" вдалось дізнатись подробиці незаконної схеми заробітку правоохоронців на чутливій темі мобілізації.

На роздуми давали 15 хвилин

Про ситуацію у Вишневому стало відомо завдяки посту на Facebook командира роти ударних безпілотних авіаційних комплексів 46-ї аеромобільної бригади Сергія Лукашова (перший пост, до речі, соцмережа видалила). Він детально розповів, як його вже нині підлеглого бійця схиляли до хабаря задля уникнення поїздки до ТЦК і відповідно мобілізації.

- На блокпосту на виїзді з Вишневого в бік Теремків мене зупинили наприкінці січня й ошелешили, що я перебуваю в розшуку вже кілька місяців, – розповів "Телеграфу" 28–річний Олексій – мешканець Київської області. – Я оновлював облікові дані через Резерв+, бо через роботу не встигав потрапити до територіального центру комплектування. Був впевнений, що цього достатньо. За два тижні до цього в мене вже перевіряли документи на блокпосту, тоді питань до мене не виникло. Цього ж разу вийшло інакше — поліцейські викликали наряд, яким мав доставити мене до ТЦК. Я пропонував добратися на своїй автівці у супроводі, але мені не дозволили.

Лише за годину на блокпост приїхала група, яка забрала мене й повезла до ТЦК на вулиці Михайла Котельникова у Києві. Ще в дорозі вони натякали на можливість "вирішити питання". Коли ж до пункту призначення лишалось метрів 500, вони зупинились і запропонували вийти покурити. На вулиці поліцейські мені прямо сказали: "Перший варіант: 20 тисяч, ми тебе веземо до ТЦК, тобі виписують повістку і випускають. Другий: 50 тисяч і ми тебе не бачили. Рапорт ми самі напишемо, все зробимо". Я заради цікавості (бо грошей не мав, та й платити не збирався) відповів: "Давайте перший". Вони мене довезли до ТЦК, заповнили там якісь папери й зникли.

На підтвердження слів у військового є такі повідомлення

Співрозмовник додає, що коли він перестав виходити на зв'язок, його намагалась розшукати дружина – вона приїжджала до терцентру комплектування, в якому він тоді перебував. Та жінку начебто запевнили, що чоловіка в будівлі ТЦК на той момент не було.

- Наступного ранку мене відвезли на військово-лікарську комісію (ВЛК), я її пройшов і все – відправили на Десну (неофіційна назва 169-го навчального центру імені князя Ярослава Мудрого, розташований в селищі Чернігівської області з однойменною назвою – Авт.), – говорить Олексій. – Вже там мені віддали телефон і я зміг подзвонити дружині. Вона розповіла, що лишала свої контакти в ТЦК, і їй надсилали повідомлення з пропозицією оплатити за мене 20 тис. гривень. В такому разі їй обіцяли протягом години мене відпустити. На роздуми давали 15 хвилин. На прохання дати можливість поговорити зі мною, відповіли, що думати нема про що, бо наступного дня буде вже пізно.

В коментарях люди критично висловлюються щодо ситуації з діями правоохоронців

Олексій додає, що дружина такі пропозиції також відхилила. Після проходження БЗВП чоловік служить в роті під керівництвом Сергія Лукашова. Останній наголосив, що він підтримує мобілізацію як таку, але вважає неприпустимим у розпал війни організовувати подібні протиправні схеми.

- Все має бути по закону, – підкреслив Сергій. – Є в тебе обов’язок йти служити, йдеш служиш. Я сам 27 років пропрацював у міліції, потім у Національній поліції України, й долучився до війська у 2022 році, починав як простий солдат. Я не розумію, чому правоохоронці дозволяють собі сидіти в тилу й намагатися заробляти на людях. Такими діями вони підривають боєздатність нашої країни. Сподіваюсь, на належну реакцію на цю ганебну ситуацію з хабарництвом під час мобілізаційних заходів.

Почато службову перевірку

Публічно на серйозні звинувачення з боку військовослужбовців ні в Нацполіції України, ні в обласній поліції, ні в ДБР не відповіли. Натомість "Телеграф" отримав відповідь від Департаменту внутрішньої безпеки Нацполу, який якраз відповідає за "чистоту" в лавах та випадки дискредитації відомства.

В документі зазначено, що за фактами, викладеними Сергієм Лукашовим у пості в соцмережах, матеріали для перевірки надіслали до Територіального управління Державного бюро розслідувань в м. Києві. Зокрема "для прийняття рішення в порядку ст. 214 КПК України". Ця стаття регламентує початок досудового розслідування, в тому числі норму про те, що "слідчий, дізнавач, прокурор не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань". Простіше кажучи — поліція направила дані до ДБР і там мають розпочати розслідування. Однак чи відреагувало ДБР на гучну історію — наразі не зрозуміло.

Співпадіння чи ні, але на наступний день після запиту у Департаменті ініціювали службове розслідування

У Департаменті внутрішньої безпеки Нацполіції також уточнили, що номер картки, на який вимагали переказувати кошти у дружини військового, і якій було вказано у пості, належить неповнолітній особі. Але чи є якийсь зв'язок власника картки з подіями на блокпості, а також чи причетні до них окремі поліцейські, і головне — чи будуть вони за це відсторонені від виконання службових обов’язків, "може бути вирішене лише в межах проведення службового розслідування та в рамках кримінального провадження".

Службове розслідування ще 11 квітня – на наступний день після надсилання запиту "Телеграфа" – ініціював Департамент внутрішньої безпеки НПУ. А чи буде за даними фактами відкрито кримінальне провадження має вирішити ДБР. Запит до Бюро наше видання також спрямувало, але фактично отримало відписку. По суті описаної історії відомство відповіді не надало, так само як й не повідомило про те, чи фіксувались інші випадки поборів з військовозобов'язаних на блокпостах, адже "у ДБР не ведеться облік питань, викладених у запиті на інформацію".

Багато тексту, але по суті гучної справи - ні слова

У своїй відповіді департамент ВБ Нацполіції також фактично ухилився від відповіді щодо того, чи фіксувались ще випадки вимагання грошей поліцейськими у громадян, які перебувають в розшуку, та наскільки масовими були такі випадки. Слід зауважити, що реалізація подібної схеми, очевидно, потребувала б залучення додаткових людей. Однак всі обставини мають встановити слідчі.

На офіційних сайтів силових відомств можна знайти поодинокі згадки про випадки, коли на блокпостах військовозобов'язаних чоловіків намагались "обілетіти". Щоправда, до таких зловживань не завжди причетні правоохоронці. Наприклад, в листопаді минулого року ДБР повідомляло, що на Одещині працівники місцевого ТЦК та СП на блокпостах зупиняли чоловіків, перевіряли документи та грозились мобілізувати. Але відразу ж пропонували, як можна уникнути візиту до терцентру та навіть обіцяли сприяти в оформленні відстрочки. Свої послуги чоловіки оцінили у 4,5 тис. доларів. Але замість заробітку опинились під слідством.

Влітку минулого року "накрили" трьох поліцейських – двох чинних, що працювали в райвідділку у Дніпропетровській області, та одного колишнього, які промишляли на блокпостах. Але вони заробляли не на мобілізації, а "торгували" непритягненням до адміністративної відповідальності. Серед їх "жертв", за даними Офісу генерального прокурора, були в тому числі військовослужбовці, водії таксі, посадовці тощо.

Як повідомляв також "Телеграф", на цьому тижні на території Київської області була викрита злочинна група, до якої входили місцеві правоохоронці з Бучі та Вишневого. Поліціянтів підозрюють у систематичному вимаганні грошей у наркозалежних.

Теги за темою
поліція Київська область ДБР
Джерело матеріала
loader