В Україні створено п'ять спеціальних пенітенціарних закладів - спецСІЗО та колоній, які призначені для затриманих в інших країнах і екстрадованих чиновників.
Заклади розташовані в тилових областях, відремонтовані, все зроблено за "європейськими стандартами" в'язниць, що викликало у суспільстві деякий подив і навіть обурення у зв'язку з тим, що якась частина людей, яка скоїли злочини, буде утримуватися у "особливих" умовах порівняно з іншими порушниками закону - тільки тому, що їхні злочини зафіксовані на рівні Європи.
Колишній заступник генерального прокурора України, правознавець Гюндуз Мамедов прокоментував створення в Україні таких закладів. Свої роздуми він виклав у публікації у соцмережі Х.
"За фасадом «європейських стандартів» виникає питання: чи не порушує це Конституцію України і ЄКПЛ (Європейська Конвенція з прав людини - ред.), які гарантують рівність усіх перед законом?
Зокрема, ст. 3 ЄКПЛ передбачає, що нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню. Хоча в статті прямо не йдеться про «умови утримання», Європейський суд з прав людини багаторазово тлумачив її, зокрема, і в справах проти України, як таку, що зобов’язує держави забезпечувати умови утримання, які не принижують гідність, не створюють надмірних страждань та не загрожують здоров’ю ув’язнених.
Фактичне створення «особливих» умов для окремої категорії ув’язнених – може стати прецедентом подвійних стандартів і дискримінації, на яку, очевидно, будуть скаржитися ті, кого утримують у «звичайних» камерах", написав. Я піднімав цю тему ще тоді, коли починався проєкт з платними камерами від Мін'юсту.
.Тоді ж ми разом з Омбудсменом подавали позов. Однак історія повторюється. І навіть якщо цього вимагає дипломатія – правова держава не може дозволити собі втрату рівноваги. Закон або для всіх – або не працює взагалі", - підкреслив правознавець.
Нагадаємо, у 2020 році за ініціативи Мін'юсту в Україні було створено платні камери підвищеного комфорту - вони повинні були принести додаткові гроші до бюджету, які мали бути спрямовані на ремонт "безкоштовних" місць ув'язнення. Ця ініціатива була розкритикована і у кінці 2021 року згорнута, тому що на тлі переповнених "звичайних" слідчих ізоляторів це виглядало знущально. Тоді ж Гюндуз Мамедов і багато інших виступали за те, щоб піднімати рівень утримання ув'язнених у цілому, а не створювати особливі умови для тих, хто може заплатити.