/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Ff6bc2c07f724417657fccab453b76c2d.jpg)
"Дні, а не тижні": повна заява Рубіо про необхідність якнайшвидшого завершення війни в Україні
Держсекретар США Марк Рубіо заявив, що адміністрація президента дає "дні, а не тижні" на досягнення прогресу в мирних переговорах між Україною і Росією. У разі відсутності результатів Вашингтон може вийти з процесу активного врегулювання.
Під час інтерв'ю Рубіо підкреслив ключову позицію Сполучених Штатів: "Я думаю, важливо нагадати всім, що війна в Україні - це жахлива річ, але це не наша війна. Ми її не починали. Сполучені Штати допомагають Україні вже понад 3 роки, і ми хочемо, щоб це закінчилося, але це не наша війна".
За словами Рубіо, адміністрація президента вже присвятила значні ресурси спробам досягти миру: "Президент провів 87 днів на вищому рівні свого уряду, намагаючись покласти край цій війні. Зараз ми підходимо до моменту, коли нам потрібно вирішити, чи можливо це взагалі".
Інтенсивні дипломатичні зусилля
Держсекретар розповів про масштабні зусилля американської дипломатії: "Як ви знаєте, посол Вітков провів не одну, не дві, а три зустрічі з Володимиром Путіним, щоб визначити російську точку зору і зрозуміти, що потрібно для їхнього закінчення війни. Ми, генерал Келлог, я та інші, неодноразово взаємодіяли з українцями".
Рубіо повідомив, що США та їхні європейські партнери представили рамкову структуру мирного врегулювання обом сторонам конфлікту. При цьому він відмовився розкривати деталі: "Я не збираюся обговорювати рамкову структуру. Коли починаєш обговорювати такі речі через ЗМІ, вони розвалюються".
Жорсткий дедлайн для переговорів
Ключовим посилом у заявах держсекретаря стало вказівка на часові обмеження, які адміністрація США встановлює для переговорного процесу:
"Нам потрібно дуже швидко визначити, і я кажу про кілька днів, чи можливо це протягом найближчих кількох тижнів. Якщо це можливо, ми беремо участь. Якщо ні, то у нас є й інші пріоритети, на яких потрібно зосередитися", - заявив Рубіо.
Він підкреслив, що США не мають наміру нескінченно продовжувати човникову дипломатію без результатів: "Якщо це неможливо, якщо ми настільки далекі один від одного, що це не відбудеться, то, я думаю, президент імовірно на тому етапі, коли він скаже: 'Ну, ми закінчили'. Знаєте, ми зробимо все, що зможемо на периферії, ми будемо готові допомогти, коли ви будете готові до миру, але ми не збираємося продовжувати цю справу тижнями і місяцями поспіль".
Відсутність військового рішення
Держсекретар особливо відзначив, що бачить дипломатичний шлях як єдино можливий для завершення конфлікту: "Можу вам сказати, що у цієї війни немає військового рішення. Дійсно немає. Вона не буде вирішена за допомогою... жодна зі сторін не має стратегічної можливості швидко закінчити цю війну".
За словами Рубіо, основна мета мирних переговорів зараз - запобігти подальшим людським жертвам: "Про що ми тут говоримо, так це про те, щоб уникнути загибелі тисячі й тисяч людей у наступному році. Ми намагаємося цього уникнути. Ми бачили, що сталося минулих вихідних з ракетним ударом у Сумах, де люди загинули у вербну неділю. Ми просто побачимо більше такого з обох сторін".
Контакти з Росією і наступні кроки
Рубіо також розповів про свою розмову з міністром закордонних справ Росії: "Я говорив з міністром Лавровим вчора... Я сказав: 'Сьогодні у нас була зустріч з українцями, ми запропонували план. Ми не вдавалися в деталі, але я думаю, він розуміє деякі його елементи. Ми вважали це конструктивним, ми вважали це позитивним, ніхто нічого не відкинув, ніхто не встав з-за столу і не пішов'".
Держсекретар відзначив важливість підтримання комунікації з Росією: "Коли ви маєте справу з такими речами, особливо з росіянами, з якими ми просто не спілкувалися 3 роки, я вважаю, що важливо, щоб це спілкування відбувалося".
За словами Рубіо, наступна зустріч з питань врегулювання планується на початок наступного тижня: "Ми сподіваємося, що на початку наступного тижня у нас буде ще одна зустріч, на якій у нас будуть більш визначені відповіді про те, наскільки близькі ми до реального прогресу. Але це не буде тривати вічно".
Гарантії безпеки для України
Важливою темою дискусій залишаються гарантії безпеки для України. Рубіо підтвердив, що це питання обговорюється в переговорах: "Очевидно, що термін гарантії безпеки виник, тому що він виникає на кожній зустрічі. Ми чули про це... кожна суверенна нація на Землі має право захищати себе, Україна матиме право захищати себе і вступати в будь-які угоди, які вона захоче укласти двосторонньо з різними країнами".
При цьому держсекретар зазначив: "Ми визнаємо, що Україна повинна відчувати, що у неї є можливість захистити себе від майбутньої атаки з боку будь-кого. Кожна країна у світі має це право".
Роль європейських партнерів
Рубіо відзначив конструктивну роль європейських союзників у переговорному процесі: "Я вважаю, що французи, британці та німці були дуже конструктивні і дуже допомогли. Ми дякуємо їм за проведення цієї зустрічі".
Він також підкреслив, що європейські держави повинні брати участь у процесі врегулювання: "Частина санкцій проти Росії - багато з них це європейські санкції, які ми не можемо зняти, якщо це коли-небудь стане частиною угоди. Тому вони будуть залучені в будь-якому випадку. Це їхній континент, це відбувається на континенті Європи, і, звичайно, європейські держави будуть глибоко піклуватися про те, що відбувається".
Підсумки зусиль адміністрації
Завершуючи свій виступ, держсекретар підкреслив обсяг зусиль, які адміністрація вже вклала в спроби досягти миру: "Я думаю, президент вважає, що ми присвятили зусилля. Ми зробили більше за 80 днів, ніж Байден робив, щоб покласти край цій війні. Ми присвятили майже повністю перші 100 днів президентства на найвищому рівні спробам досягти миру тут".
Тим не менш, Рубіо знову повторив ключову умову подальшої участі США: "Якщо це станеться, ми хочемо допомогти. Але якщо цього не станеться, нам потрібно знати зараз, тому що у нас є інші справи, якими потрібно зайнятися".
Нагадаємо, США розробили механізм моніторингу всеосяжного перемир'я в Україні.

