У студентському архіві знайшли плівки двох кінострічок 1920-1930 років
У студентському архіві знайшли плівки двох кінострічок 1920-1930 років

У студентському архіві знайшли плівки двох кінострічок 1920-1930 років

Раніше вважалося, що вони зберігаються лише у російському Держфільмфонді.

Володимир Прилуцький та Алік Дарман, які є студентами-кінознавцями Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, виявили в архіві студентських робіт дві українські кінострічки 1920-1930 років. Раніше вважалося, що вони зберігаються лише у Держфільмфонді РФ. Про це повідомляє «Довженко-Центр». 

Студенти знайшли фільми «Трипільська трагедія» Олександра Анода-Анощенка 1926 року і «Секрет рапіду» Павла Долини 1930 року. Раніше ці ж студенти віднайшли стрічку «Карл Бруннер» 1936 року.

У студентському архіві знайшли плівки двох кінострічок 1920-1930 років - Фото 1На фото — Володимир Прилуцький та Алік Дарман

«Ці плівки – контратипи, частина комплекту вихідних матеріалів фільму. Саме з них друкують позитивні, прокатні копії. Це унікальний випадок, бо якщо в інших фондах та архівах можемо знаходити позитиви, то комплект вихідних матеріалів до нас потрапляє вкрай рідко. Ми вже поставили в план сканування ці фільми. Тобто незабаром буде можливість переглянути ці унікальні знахідки», — сказала керівниця фільмосховища Довженко-Центру Тетяна Деркач.

«Трипільська трагедія» (1926) виробництва Ялтинської кінофабрики Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ) є однією з найстаріших кінознахідок на території України за останній час. Про це розповів кінознавець «Довженко-Центру» Олег Оліфер.

«Фільм розповідає про Трипільський похід більшовиків 1919 року (у радянських джерелах “Трипільську трагедію”), криваву сторінку Української революції і громадянської війни 1917—1921 років, що стала наріжним каменем в історії і міфі комуністичного молодіжного руху в СРСР», — сказав Оліфер.

Стрічка виконана у пригодницькому жанрі з чисельними сценами перестрілок, бійок і баталій за участі сотень статистів, кавалерії та артилерії. Особливий акцент у фільмі зроблено на жорстокості повстанців і їхніх розправах над більшовиками.

Разом з глядацьким успіхом стрічка отримала низьку оцінку від кіновиробників і критиків. Автор сценарію, письменник Григорій Епік, під час сталінського терору буде засуджений і розстріляний «за участь у терористичній націоналістичній організації». 

«Секрет рапіду» (1930) виробництва Київської кінофабрики є першим фільмом українського режисера Павла Долини у колекції «Довженко-Центру» і взагалі першим фільмом режисера, знайденим в Україні.

«Секрет рапіду» належить до київського періоду творчості Долини і розповідає про типове для тогочасного радянського кіно гостре протистояння між колективним та індивідуальним, «новим» і «старим». Конфлікт розгортається довкола приховування старим робітником таємниці обробки сталі. Кульмінацією фільму стає колективне «перевиховання» людини за новим установленим зразком через так званий «товариський суд».

«Віднайдення “Секрету рапіду” – довгоочікуване повернення для дослідників і глядачів. Це нагода переглянути український кіноканон і познайомитися з творчістю одного з ключових авторів часів ВУФКУ не лише через тексти кінокритичної і кінознавчої літератури. Нарешті маловідому сторінку українського кіно можна буде побачити безпосередньо на екрані», — розповів Олег Оліфер

Фото: Марія Глазунова

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader