Такого раніше не бачив ніхто: вчені стверджують, що відкрили новий колір
Такого раніше не бачив ніхто: вчені стверджують, що відкрили новий колір

Такого раніше не бачив ніхто: вчені стверджують, що відкрили новий колір

Група вчених стверджує, що відкрила новий колір, який досі не бачила жодна людина у світі. Про це повідомляє «Главком» з посиланням на BBC.

Дослідження стало результатом експерименту, під час якого американські вчені спрямовували лазерні імпульси в очі учасників. Стимулюючи певні клітини сітківки, учасники експерименту повідомили, що побачили синьо-зелений відтінок, що його вчені назвали «оло». При цьому деякі експерти зазначають, що існування нового кольору – це «дискусійне питання».

Результати дослідження були опубліковані в журналі Science Advances, а один з його авторів, професор Рен Енг із Каліфорнійського університету, назвав відкриття «вражаючим». Він та його колеги вважають, що результати можуть потенційно сприяти подальшим дослідженням у галузі дальтонізму. Професор Енг, який був одним із п'яти учасників експерименту сказав, що «оло» – це «насиченіший колір, ніж усе, що можна побачити в реальному світі».

«Уявіть собі, що все життя ви бачите лише рожевий, пастельний рожевий відтінок, – пояснив він. – І ось одного разу ви приходите в офіс, і хтось одягнений у найяскравіший рожевий колір, який ви коли-небудь бачили».

Під час експерименту команда дослідників направляла лазерний промінь у зіницю одного ока кожного з учасників.
У дослідженні взяли участь п'ять добровольців – четверо чоловіків та одна жінка – усі з нормальним колірним зором. Троє з них, зокрема професор Енг, були співавторами наукового видання.

Учасники дивилися у пристрій під назвою Oz, що складається із дзеркал, лазерів та оптичних компонентів. Устаткування було раніше розроблене частиною тієї ж наукової команди з Каліфорнійського університету в Берклі та Університету Вашингтона, і згодом адаптовано для цього експерименту.

Сітківка – це світлочутливий шар тканини в задній частині ока, що відповідає за отримання та обробку візуальної інформації. Він перетворює світло на електричні сигнали, які передаються в мозок через зоровий нерв, дозволяючи нам бачити.

Сітківка містить колбочки – клітини, які відповідають за сприйняття кольору. У людському оці існує три типи колб: S, L і M – кожна з них чутлива до різних довжин хвиль світла: синього, червоного та зеленого відповідно.

Як зазначається у дослідженні, при нормальному зорі «будь-яке світло, яке стимулює колбочку типу M, також обов'язково стимулює сусідні колбочки типу L та/або S», тому що їх функції частково перекриваються.

Однак у цьому дослідженні лазер стимулював тільки M-колбочки, «що теоретично посилало в мозок колірний сигнал, який ніколи не виникає при природному зорі».

Це означає, що колір «оло» неможливо побачити неозброєним оком у реальному світі без спеціальної стимуляції. Щоб підтвердити спостережуваний колір під час експерименту, кожен учасник налаштовував колірний диск доти, доки відтінок не збігався з «оло».

Однак деякі експерти вважають, що новий колір, що сприймається, – це «питання інтерпретації». Професор Джон Барбур, фахівець із візуального сприйняття з Лондонського університету City St George's, зазначив, що, хоча ця робота є «технологічним досягненням» у стимуляції селективних колб, а відкриття нового кольору поки можна вважати «спірним».

Професор Енг визнав, що, хоча технічно «оло» дійсно дуже важко побачити, команда продовжує вивчати результати, щоб зрозуміти, що це може означати для людей з дальтонізмом, які мають труднощі з розрізненням певних кольорів.

Джерело матеріала
loader
loader