Україна розгортає «армію роботів» на передовій – перша роботизована операція ЗСУ пройшла успішно
Україна розгортає «армію роботів» на передовій – перша роботизована операція ЗСУ пройшла успішно

Україна розгортає «армію роботів» на передовій – перша роботизована операція ЗСУ пройшла успішно

Фото: Безпілотний наземний комплекс Змій/Міноборони

Україна перетворилася на військову лабораторію майбутнього, а поле бою — на полігон для випробування новітніх безпілотних технологій. Про це пише британське видання The Telegraph у матеріалі, опублікованому 22 квітня.

Видання зазначає, що дрони вже зараз відповідають за 60-70% втрат російської військової техніки, що робить їх удвічі ефективнішими за будь-який інший вид озброєння в українському арсеналі.

Разом з БПЛА активно розробляються і наземні роботизовані комплекси (UGV). Експерти зазначають, що хоча технологія UGV ще перебуває на стадії розвитку, її потенціал для зміни характеру бойових дій є величезним.

Одним із прикладів техніки став наземний робот «Змій», який вже активно застосовується для знешкодження мін у зоні бойових дій. Він здатен розмінувати до двох гектарів території за день, а його ремонт займає мінімум часу. 

Цей робот є частиною плану України щодо розгортання 15 000 роботизованих систем на фронті цього року, що має допомогти компенсувати нестачу живої сили.

Загалом в країні понад 500 оборонних стартапів працюють над створенням дронів, залучаючи інвестиції та державні контракти. 

На відміну від дорожчих і складніших західних аналогів, Україна зосереджена на масовому виробництві економічно ефективних систем, які швидко адаптуються до потреб фронту завдяки безпосередньому зворотному зв'язку від військових.

За словами одного з експертів державної ініціативи Brave1, нині в Україні вже створено 55 типів наземних роботів, частина з яких стандартизовані за нормами НАТО.

Перша повністю роботизована операція ЗСУ

Як приклад «війни роботів» The Telegraph згадує першу повністю роботизовану операцію ЗСУ, яка відбулася наприкінці 2024 року біля села Липці на Харківщині. У ній взяли участь десятки безпілотників, включно з дронами-камікадзе та наземними платформами з кулеметами.

Операція в районі Липців стала важливим тестом для нових роботизованих систем. Аналізувалися їхня стійкість до російських засобів радіоелектронної боротьби, здатність навігації складною місцевістю та координація між операторами і командними центрами.

Результати були визнані успішними, оскільки роботи знищили позиції росіян, що дозволило українським військам провести подальший штурм і зайняти територію.

Наступний крок — автономна взаємодія

Наступним етапом, прогнозують фахівці, стане автономна координація між повітряними та наземними дронами. Попри те, що технологія ще недосконала, фахівці вже працюють над її реалізацією.

У майбутньому, припускають аналітики, бойові дії вестимуть рої автономних дронів. Проте такі системи потребують чітких міжнародних правил, щоб уникнути катастрофічних помилок, пов’язаних з ідентифікацією цілей та ризиком ураження цивільних.

Колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний перед звільненням написав статтю про зміни до підходів ведення війни. Він, зокрема, зазначав, що безпілотні системи поряд з іншими новітніми видами озброєнь є чи не єдиним інструментом виходу з воєнних дій позиційної форми.

Нагадаємо, у ЗСУ створили окремий рід сил для безпілотників — Сили безпілотних систем. Це перший у світі рід військ, що використовує у своїй бойовій роботі повітряні, морські надводні та підводні, наземні безпілотні та роботизовані системи.

Також в Україні запустили «Лінію дронів» для посилення бригад на передовій. Проєкт має поєднати піхоту та БпЛА.

Джерело матеріала
loader
loader