В Україні з листопада у межах експерименту спростять створення громадських організацій
Кабмін прийняв постанову, яка дасть змогу громадським організаціям в експериментальному порядку з листопада 2025 року діяти не лише на підставі власного установчого документа, а й на підставі модельного статуту. Про це повідомили в Мін’юсті.
Текст модельного статуту містить положення про мету й напрями діяльності організації, порядок управління, права та обов’язки членів, джерела фінансування, правила звітності та порядок припинення діяльності. Загалом статут охоплює понад 30 напрямів статутної діяльності, зокрема у сфері захисту прав і свобод, громадянської активністі, освіти, охорони здоров’я, волонтерства, антикорупційної діяльності, допомоги постраждалим від російської збройної агресії тощо.
Учасниками проєкту зможуть стати громадяни від 18 років, яким присвоєно реєстраційні номери облікової картки платника податків та унікальні номери в Єдиному державному демографічному реєстрі, громадські організації зі статусом юридичної особи, Мінцифри та Мін’юст.
З листопада організації можуть подати реєстраційні документи на підставі модельного статуту або ж перейти на діяльність на підставі такого статуту через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
За результатами експерименту Мін'юст підготує звіт з аналізом ефективності механізму, щоб визначити доцільність його закріплення на законодавчому рівні.
НУО отримають аудит діяльності за міжнародними стандартами, статус верифікованої організації (при досягненні рівня 2+), рекомендації для інституційного зміцнення, видимість у каталозі для потенційних донорів, доступ до Knowledge Hub з навчальними матеріалами та тренінгами, а також нетворкінг з іншими перевіреними організаціями.
Фото: Кабінет Міністрів України / фейсбук
Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.

