Маєте право на відстрочку? Перевірте себе у реєстрі боржників: новації Міноборони
Маєте право на відстрочку? Перевірте себе у реєстрі боржників: новації Міноборони

Маєте право на відстрочку? Перевірте себе у реєстрі боржників: новації Міноборони

Вже скоро у правилах надання відстрочки від мобілізації мають статися новації. Зокрема, йдеться про розширення онлайн-сервісу в застосунку «Резерв+» - планують пов’язати «Оберіг» та Єдиний реєстр боржників. Тож через невиплачений чи не відомий вам борг вам можуть відмовити у відстрочці. Про що саме йдеться - у запитаннях і відповідях Коротко про.

1. Над чим працюють у Міноборони?

У Міноборони та Міністерстві юстиції працюють над тим, щоб пов’язати реєстр військовозобов’язаних і резервістів «Оберіг» з Єдиним реєстром боржників. Про це стало відомо з проєкту постанови про звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу, медичного забезпечення, психологічної допомоги та соціального захисту ветеранів війни, військовослужбовців та членів їх сімей. Йдеться про те, щоб чоловіки, які мають трьох і більше дітей і не мають заборгованості по аліментах, могли скористатися послугами застосунку «Резерв+» для оформлення відстрочки онлайн (зараз така можливість поширюється тільки на батьків, троє і більше дітей у котрих були народжені у спільному з їх матір’ю шлюбі).

Закон про мобілізацію, що набув чинності 18 травня минулого року, позбавив права на відстрочку багатодітних батьків, які мають заборгованість по аліментах хоча б на одну дитину. Тепер перевірки будуть посиленими і спрощеними через взаємозв’язок двох електронних систем. На думку юристів, дія нового правила може поширитися не тільки на борги по аліментах, а й на всі цивільні борги, які зафіксовані у Єдиному реєстрі боржників. Якщо за військовозобов’язаним є заборгованість, ТЦК буде вправі відмовити у наданні чи пролонгуванні відстрочки.

2.  Що таке Єдиний реєстр боржників?

Це державна систематизована база даних про осіб, які не виконали свої майнові зобов’язання і через це можуть підлягати ряду обмежень і заборон. Наприклад, боржникам можуть заблокувати банківський рахунок, заборонити купувати і продавати майно, виїздити за кордон, виконувати нотаріальні дії.  

Дані про боржника вносяться до системи при відкритті провадження державним або приватним виконавцем. Тобто після того, як набуває чинності рішення суду про стягнення боргу.

Відомості про боржників у реєстрі відкриті та розміщуються на офіційному вебсайті Міністерства юстиції.

3. Чому варто перевірити себе у реєстрі боржників?

Пояснимо на прикладі історії, в яку нещодавно втрапив відомий бізнесмен та волонтер, колишній заступник міністра з питань ТОТ Георгій Тука. Він розповів, що порушив правила дорожнього руху, поліція чемно виписала штраф. «Але! З’ясувалось, що моя автівка перебуває... в розшуку державним виконавцем!  Жодних боргів не маю, жодних неоплачених штрафів». З коментарів до посту з’ясувалося, що ім’я та прізвище Георгія Тука міститься в Єдиному реєстрі боржників «у справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху». Тобто десь, колись йому був виписаний штраф, який числиться неоплаченим.

- Такі випадки далеко непоодинокі. Жодна система не є досконалою. Людина могла сплатити той штраф і геть про це забути, але державний виконавець не закінчив належним чином провадження, і прізвище з реєстру не видалили. Часто трапляється, що штрафи не відображаються в «Дії», і водій просто не знає, що на якомусь шматку дороги камера зафіксувала перевищення швидкості руху. Є проблеми з боргами за комуналку, які донараховують, не повідомляючи про це власника квартири, з податковими звітностями по ФОП, - каже адвокат Олексій Сиротін.

Тому юрист радить всім, хто має право на подовження відстрочки, перевірити себе у Єдиному реєстрі боржників.

- Власне, такі перевірки варто періодично робити всім, бо наслідки занесення до реєстру можуть бути дуже серйозними – від блокування банківських рахунків до арешту майна. Я знаю історію, коли у людини арештували квартиру через чужий борг у 400 гривень за газ. Державний виконавець просто переплутав одну цифру в індивідуальному номері платника податків.

4. Як вийти з реєстру боржників?

На сторінці боржника у реєстрі вказується ПІБ, контактний телефон та установа, через яку можна знайти виконавця провадження. Також реквізити, за якими треба сплатити борг. Дані про виконавчі провадження за вашим ІПН та контакти судового виконавця можна також знайти в базі «Опендатабот».

Треба зконтактуватися з виконавцем, дізнатися у нього суму боргу та уточнити реквізити. Оплатити штраф і надіслати виконавцю квитанцію.

Виконавець в той же день, як отримав підтвердження погашення боргу, має скасувати постанову про відкриття провадження, після цього відомості про боржника виключаються з реєстру. Щоб проконтролювати це, треба ще раз перевірити себе у реєстрі. Якщо персональні дані не зникли з бази, треба писати скаргу до Державної виконавчої служби.

- Скарга може довго розглядатися, тому люди, як правило, спершу намагаються закрити питання, безпосередньо спілкуючись із виконавцем провадження. Якщо ви впевнені, що сталася помилка і ви нічого нікому не винні, також доведеться спілкуватися і доводити все особисто. З досвіду скажу, що іноді легше заплатити, ніж знайти порозуміння через помилку, - констатує адвокат.

5. Треба оформлювати відстрочку після звільнення із ЗСУ?

Так, обов’язково. Після звільнення із ЗСУ, якщо воно не пов’язане з віком або серйозною втратою здоров’я,  військовий переводиться в резерв. І підлягає повторній мобілізації, якщо не подав документи на відстрочку або змінилися обставини, що давали на неї право. Наприклад, одна дитина з  трьох стала повнолітньою або померла мати, яку син доглядав.

- На сьогодні оформлювати і продовжувати відстрочки мають усі – люди із інвалідністю, студенти, наукові працівники. Відстрочка не надається автоматично, - нагадує адвокат. – Не клопотатися про відстрочку можуть тільки чоловіки віком 60+ та у яких у військово-обліковому документі є помітка про виключення з військового обліку.

6. Чи можуть вже призивати демобілізованих строковиків?

Цієї весни спливають терміни відстрочок, які у 2024 році були надані демобілізованим солдатам строкової служби. Після 12 місяців цивільного життя вони можуть бути мобілізовані, якщо ВЛК визнає їх придатними. Причому безумовному призову підлягають також колишні строковики, яким ще не виповнилося 25 років, оскільки вони вважаються не призовниками, а військовозобов’язаними.  

Отже, якщо колишній солдат строкової служби має право на відстрочку за станом здоров’я або сімейними обставинами, він повинен подбати про її оформлення.

7. Кого ще можуть позбавити права на відстрочку?

На розгляд Верховної Ради Кабінет міністрів вніс законопроєкт, який вводить певні обмеження в галузі освіти. Зокрема, відстрочку від мобілізації втратять студенти професійно-технічних коледжів, які вступили туди після досягнення 25-річного віку. Також відстрочка не надаватиметься студентам іноземних вишів, які почали навчання після 24.02.2024 року.

Натомість пропонується надавати відстрочку працівникам державних та комунальних закладів позашкільної освіти (керівникам гуртків, спортивних секцій), які працюють на основному місці роботи не менше як на 0,75% ставки.

Теги за темою
Законопроект
Джерело матеріала
loader
loader