/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F35%2F74901fe0f5171281e505604fff988dc1.jpg)
Розвідка Литви розповіла, як Москва і Мінськ готували атаки на білоруську діаспору
Відомство державної безпеки Литви (VSD) заявило, що російські та білоруські розвідки планували атаки проти представників білоруської громади в Литві.
Про це написав литовський мовник LRT у середу, 23 квітня, передає "Європейська правда".
За даними литовської розвідки, ці іноземні операції стають дедалі небезпечнішими, із підтвердженими спробами здійснити жорстокі напади на білорусів, які проживають у Литві.
"Організатори операції намагаються імітувати діяльність двох протиборчих сил – білорусів, які просувають ідеологію "литвінізму", та нібито литовських груп, які їм протистоять", – йдеться у заяві VSD.
У відомстві зазначили, що з 2023 року російські та білоруські оперативники проводять в Литві інформаційні та психологічні операції з метою створення відчуття небезпеки серед білоруської діаспори та формування образу Литви як ксенофобної держави.
Зокрема у 2025 році, за даними VSD, розпочався пошук людей у соціальних мережах, які погодилися б напасти на білорусів у Литві за винагороду.
Зазначається, що аби реалізувати цей план, вони видавали себе за мешканців іншої країни ЄС, які шукають білоруських студентів у Вільнюсі для участі у зйомках музичного кліпу.
Молоді білоруси, зацікавлені у "роботі", погоджувалися на зустріч у вказаному місці, де, за планом, на них мали напасти.
Паралельно оперативники контактували з потенційними нападниками, надаючи їм описи зовнішності, координати зустрічей, час і детальні інструкції щодо здійснення нападів.
"Потенційних нападників також закликали самостійно знаходити і нападати на будь-яких білорусів за власним вибором та знімати ці злочини на відео", – заявили у розвідці.
У VSD підтвердили, що ця спроба нападу була зірвана.
Зазначається, що на ранніх етапах операції литовські політики та публічні особи отримували погрози нібито від прибічників литвінізму або членів білоруської діаспори.
У соцмережах поширювалися відео, де групи, які називають себе літвіністами, висловлювалися проти Литви.
За даними VSD, виконавців найчастіше шукають серед російськомовних мешканців Литви через популярні Telegram-канали та інші платформи.
"Замовлення зазвичай надходять російською або англійською мовами, а литовські тексти, які надаються, часто граматично неправильні або штучні", – зазначили у VSD.
Винагорода варіюється від кількох десятків до тисяч євро, зазвичай виплати здійснюються у криптовалюті – особливо в Tether – або іншим анонімним способом.
Лише минулого місяця влада оголосила, що двох громадян Литви звинувачують у шпигунстві на користь Білорусі.
На початку квітня писали, що парламент Литви розглядає можливість введення обмежень для білоруських мігрантів на поїздки на батьківщину.

