Адміністрація Трампа згортає зусилля щодо розслідування російських воєнних злочинів — WP
Адміністрація Трампа згортає зусилля щодо розслідування російських воєнних злочинів — WP

Адміністрація Трампа згортає зусилля щодо розслідування російських воєнних злочинів — WP

Адміністрація Трампа згортає зусилля щодо розслідування російських воєнних злочинів — WP

Кілька ініціатив, спрямованих на притягнення Москви до відповідальності за воєнні злочини в Україні, були скасовані.

Адміністрація Трампа докладає спільних зусиль, щоб скасувати ініціативи, спрямовані на притягнення Росії та її лідерів і союзників до відповідальності за ймовірні воєнні злочини в Україні.

Від початку свого перебування при владі, адміністрація розпочала процес виходу з міжнародної групи під проводом ЄС, створеної для покарання Москви за порушення міжнародного права під час вторгнення в Україну. Білому дому також вдалося скоротити діяльність Групи з притягнення до відповідальності за воєнні злочини при Міністерстві юстиції США та ліквідувати програму з конфіскації активів російських олігархів, що перебувають під санкціями.

Крім того, за словами двох осіб, знайомих з питанням, адміністрація залишила вакантною посаду координатора, уповноваженого збирати розвідані про злочини скоєні Росією в Україні, пише Елен Накасіма, кореспондент з питань національної безпеки газети The Washington Post.

Цю посаду було створено згідно із законом, співавторами якого були конгресмен Джейсон Кроу (демократ від Колорадо) та колишній конгресмен Майкл Волтц (республіканець від Флориди). Зараз Волтц обіймає посаду радника з національної безпеки президента Дональда Трампа.

"Посада координатора з питань звірств покликана притягнути Путіна до відповідальності за злочини, які він скоїв проти українського народу. Цю посаду було створено Конгресом на двопартійній основі, і адміністрація повинна надати повноваження тому, хто її обійматиме, щоб він міг виконувати свої обов’язки відповідно до закону", — заявив Кроу у коментарі для The Washington Post. 

Кроу додав, що якщо Трамп і Директор національної розвідки Тулсі Ґаббард "справді хочуть досягти тривалого миру, вони повинні бути готовими притягнути Путіна до відповідальності за злочини, скоєні ним в Україні. Наразі ця адміністрація демонструє готовність дозволити Путіну уникнути покарання".

Міжвідомчу робочу групу, яку очолював цей координатор, також було розпущено, повідомили троє чинних і колишніх посадовців.

Експерти зазначають, що сукупність цих дій подає союзникам і противникам сигнал про відступ Сполучених Штатів від ролі глобального захисника верховенства права.

"Це надзвичайно тривожний відхід від зобов’язань США притягувати до відповідальності винних у воєнних злочинах і агресії, особливо в найкривавішому конфлікті, який Європа бачила з часів Другої світової війни", — сказав Елі Розенбаум, колишній керівник групи з розслідування воєнних злочинів у Міністерстві юстиції, який вийшов на пенсію у січні 2024 року.

Кроу також зазначив, що розвідка зібрала величезну кількість даних про російські злочини та ймовірні воєнні злочини, але бракує центрального органу, який би систематизував цю інформацію "як для нашого внутрішнього використання, так і для Міжнародного кримінального суду з метою подальших переслідувань".

Закон про створення посади координатора розвідки для звітності щодо російських звірств — був прийнятий у грудні 2022 року. Приблизно в той же час Конгрес прийняв інший закон, який уповноважив уряд США ділитися інформацією про воєнні злочини з Міжнародним кримінальним судом. Однак Пентагон виступив проти цієї ініціативи, побоюючись, що це може створити прецедент, який поставить під загрозу американських військових і привести до можливих судових переслідувань.

Після двопартійної ініціативи, щоб змусити адміністрацію використати надані повноваження, інформація почала надходити до Міжнародного кримінального суду (МКС) літом 2023 року.

Хоча її обмін тимчасово припинився, за словами двох колишніх посадовців, після того, як суд видав ордери на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу та колишнього міністра оборони Йоава Галланта в листопаді минулого року на тлі нападу ХАМАС на Ізраїль та вторгнення ізраїльської армії в Газу. Обмін інформацією відновився наприкінці грудня, зазначили колишні посадовці.

Інформація, яку координував Апарат директора Національної розвідки США, передавалася в Міжнародний кримінальний суд та інші міжнародні органи через Бюро глобальної кримінальної юстиції Державного департаменту, яке було створено в 1990-х роках для консультування державного секретаря з питань воєнних злочинів і геноциду.

Це бюро є одним з тих, які запропоновано скоротити в рамках оголошення державного секретаря Марко Рубіо про масштабну реорганізацію департаменту.

Минулого року бюро надало 1,8 мільйона доларів для підтримки роботи групи прокурорів в Міжнародному центрі для переслідування злочину агресії проти України в Гаазі. Адміністрація Трампа вивела Сполучені Штати з цього органу, який був заснований у 2023 році.

Питання відповідальності Росії за скоєні злочини буквально зникло з порядку денного: історикиня Джейд МакГлінн, яка понад десять років досліджує війну РФ проти України, розповіла про страшні наслідки безкарності зла у статті "Як зміниться світ, якщо Путіна не буде покарано".
 
 
 
 
 
 

Джерело матеріала
loader
loader