За два роки вартість запитів до моделей штучного інтелекту, які за продуктивністю не гірші за чат GPT-3.5, зменшилася приблизно у 18 разів. У листопаді 2022 року мільйон токенів коштував 20 доларів США, а вже жовтні 2024 року – 0,07 долара США за таку ж кількість. Статистику підбили науковці Стенфордського інституту людиноорієнтованого штучного інтелекту у звіті про індекс ШІ за 2025 рік.
Залежно від завдання, ціни на висновки великої мовної моделі (LLM) падали десь від 9 до 900 разів на рік, йдеться у дослідженні. Самі ж моделі штучного інтелекту стають дедалі складнішими, вимогливішими до обчислень та енергоємнішими.
Індекс ШІ за 2025 рік показує, що навчальний обчислювальний ресурс подвоюється для відомих моделей штучного інтелекту приблизно кожні п’ять місяців. В середньому кожні вісім місяців удвічі збільшується розмір наборів даних для навчання LLM. Енергомісткість, необхідна для навчання, зростає щорічно.
«Масштабні галузеві інвестиції продовжують стимулювати масштабування моделі та підвищення продуктивності», – пояснюється у дослідженні.
Хоча технологія інтенсивно розвивається в усьому світі, Сполучені Штати продовжують залишатися країною, де створюють найбільш помітні моделі. У 2024 році американські інституції створили 40 відомих моделей штучного інтелекту. У Китаї за цей період таких було 15, у Європі – 3.
Нагадаємо, США є також лідером з приватних інвестицій у розвиток штучного інтелекту. З 2013 по 2024 рік тут залучили 471 млрд доларів. Ця сума перевищує надходження від приватних інвестицій в усіх інших країнах світу.