Деякі акули планують свої напади на людей, але не всі: що ними керує насправді
Деякі акули планують свої напади на людей, але не всі: що ними керує насправді

Деякі акули планують свої напади на людей, але не всі: що ними керує насправді

Акули часто сприймаються як найжахливіші створіння в океані, проте цей образ значною мірою нав'язаний засобами інформації. Насправді акули можуть нападати з безлічі різних причин і тепер вчені знайшли ще одну, яку раніше не брали до уваги.

Про це пише PHYS.org.

У новому дослідженні вчені з Університету PSL дійшли висновку, що існує нова додаткова і мало обговорювана причина, яка змушує акул кусатися: самооборона. Дослідники виявили, що існують також "захисні укуси акул", які є реакцією на первісну людську агресію. Простими словами, за словами першого автора дослідження, доктора Еріка Клуа, це вказує на те, що хижаків не слід вважати відповідальними або винними, коли відбуваються деякі з цих нападів.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Зазначимо, що напади акул на людей загалом вважаються надзвичайно рідкісними — статика показує, що на рік відбувається близько 100 зіткнень із хижаками й лише близько 10% із них виявляються смертельними.

Наприклад, у Французькій Полінезії укуси акул реєструються з початку 1940-х років. Однак записи, що включають надійну інформацію про мотивацію укусів, починаються пізніше. У період з 2009 по 2023 рік було зафіксовано 74 укуси, чотири з яких, імовірно, були мотивовані самообороною, що може спровокувати 3-5% усіх укусів акул.

Дослідники зазначають, що укуси з метою самооборони, по суті, є відповіддю на дії людини, які сприймаються хижаками як агресивні. До таких дій можна віднести такі дії, як:

  • підводне полювання;
  • спроби взаємодії з акулою.

У таких випадках акули, як правило, завдають укусу неодноразово і залишають поверхневі та несмертельні рани. До слова, така поведінка також спостерігається серед наземних хижаків, наприклад, ведмедів і великих птахів, з метою самооборони.

За словами доктора Клуа, деякі види прибережних акул, як-от сіра рифтова акула, особливо територіальні та досить сміливі, щоб вступати в протистояння з людьми, які вдерлися в їхнє середовище існування.

Водночас коли акули нападають з метою самооборони, вони можуть використати непропорційну силу і завдати більшої шкоди, ніж їм загрожує небезпека. Вчені вважають, що така реакція, ймовірно, є негайною мобілізацією інстинкту виживання. До слова, невідповідність між початковою агресією та діями із самооборони також поширена у людей.

Результати нового дослідження показують, що 322 випадки укусів могли бути мотивовані самообороною, що близько до відсотка (близько 5%) укусів самооборони, зареєстрованих у Французькій Полінезії. Це вказує на те, що зроблені там спостереження можуть бути перенесені на решту світу.

Раніше Фокус писав про те, що вчені з'ясували, коли акула вперше напала на людину.

Теги за темою
дослідження вчені напад
Джерело матеріала
loader
loader