/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F5997e4d8f9506695fc2a589243f45518.jpg)
Дружина, яка знала про коханку і діти, що зрадили Україну: 5 фактів про Михайла Коцюбинського
Михайло Коцюбинський попри всі труднощі намагався жити цікаве та насичене життя, хоча, мабуть, подекуди вийшло насиченіше, ніж він того сам прагнув. Цікаві факти про письменника зібрав 24 Канал.
Захоплювався різними культурами
Найвідоміший твір Коцюбинського – "Тіні забутих предків", які повністю просякнуті звичаями, традиціями і віруваннями Гуцульщини, наповнені тамтешнім діалектом. Однак сам автор народився далеко від Гуцульщини – у Вінниці.
Однак гуцульська культура приваблювала його, то ж він присвятив багато часу вивченню світу Гуцульщини, аби якнайточніше зобразити його у "Тінях забутих предків". До речі, там описаний і обряд "грушки", до якого зараз зріз інтерес на тлі виходу пісні співачки Fiїnka.
Та цікавила Коцюбинського не тільки гуцульська культура. У його творчості є також італійські мотиви. Ба більше, він мав особливу любов до кримськотатарської культури – вивчав мову, звичаї та традиції і кілька років мешкав на півострові.
Працював фітосанітаром
У Криму письменник працював штатним фітосанітаром – доглядав за виноградниками у маєтках, працював з хворою лозою. Ця робота дозволяла йому отримати офіційне прикриття для подорожей, давала дохід і можливість спілкуватися з місцевими мешканцями, аби краще зрозуміти світ півострова.
Проте довго Коцюбинський мріяв про еміграцію. Він любив Україну, але вважав себе злиденним і зацькованим, то ж хотів виїхати в Італію або Францію, також часто говорив друзям про Єгипет. Однак все ж залишився в Україні.
Михайло Коцюбинський / Архівне фото
Любовний трикутник Коцюбинського
Михайло Коцюбинський був одружений з Вірою Дейшею. У подружжя було 4 дітей – двоє синів та дві доньки. Однак згодом у письменника спалахнуло кохання до Олександри Аплаксіної. Їхнє листування було емоційним, драматичним та навіть еротичним. "Я тремтів, коли ти брала мою руку", – так писав Михайло Коцюбинський в одному з листів. Загалом він написав їх понад 300.
Віра Дейша з анонімного листа дізналася про ці стосунки і попросила чоловіка поклястися, що він не покине сім'ю. То ж після цього Коцюбинський припинив спілкування з Аплаксіною.
Коцюбинський був ще тим ловеласом. Ще у 12 років він закохався у старшу на кілька років дівчину й аби вразити її, почав багато читати Тараса Шевченка і Марко Вовчок, однак так захопився, що і сам став письменником.
Ковпак від імперської влади
В останні роки життя до Коцюбинського все більше проявляла уваги імперська поліція – письменник був під ковпаком Російської імперії.
За свідченнями сучасників, перед смертю до Коцюбинського часто навідувалися невідомі люди. Письменник після таких відвідин змінився – мало розмовляв та навіть унікав зустрічей. Тому існують версії, що його раптова смерть у віці 48 років – не випадковість.
Діти, що зрадили Україну
Михайло Коцюбинський попри всі труднощі любив Україну та українців, обожнював вивчати регіональні звичаї та говори і досліджувати Україну у всій її красі. Та ця любов не передалася його дітям.
Найстарший син Юрій не просто став членом комуністичної партії, але й очолив армію окупаційної радянської України. Він неабияк доклався до окупації України радянським режимом. Проте у 1937 році його розстріляли.
Донька Оксана була шпигункою більшовиків у Центральній Раді. Однак раптово померла у 1920 році, а її чоловіка так само розстріляли у 1937.
Родина Коцюбинських / Архівне фото
Донька Ірина була дружиною НКВДиста, до партії вступила після смерті Сталіна. Працювала над збереженням спадщини батька і єдина, хто уникнув репресій з родини Коцюбинських. Також вона намагалася реабілітувати своїх братів.
Наймолодшим у родині був син Роман – більшовик та чекіст. Він намагався створити образ свого батька як партійного письменника-революціонера. Однак спершу його арештували за не надійність, а у 1937 році – розстріляли.

