/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F0382ec2995c498aefcef5728d76d9710.jpg)
Як правильно ставити хрест - в голові чи в ногах: відповідь здивує багатьох
Про що йдеться у матеріалі:
Багато людей стикаються з дилемою, коли приходить час встановлювати пам’ятник на могилі рідної людини. Експерти похоронного бюро "Осіріс" пояснили, де правильно ставити хрест або пам'ятник — у голові чи в ногах.
Главред з'ясував, як ставити хрест на кладовищі.
Як має стояти хрест - куди ставлять хрест у ноги
За словами фахівців "Осіріс", традиційно під час поховання тіло покійного кладуть головою на захід. А хрест встановлюють у ногах.
"Це має символічне значення: у день воскресіння людина "встане" з могили, а хрест стане для неї орієнтиром", - вказують вони.
Це також пояснює, чому надгробний пам’ятник у православній традиції ставлять саме в ногах — він замінює хрест і стає символом надії на воскресіння.
Що робити зі старими хрестами на кладовищі - куди дівають старий хрест із могили
Священник ПЦУ Олексій Філюк у відео на YouTube нагадує, що просто викидати дерев’яний чи металевий хрест — гріх.
"Якщо міняєте хрест на пам’ятник, то подивіться направо-наліво — може, в селі є закинуті могилки, де вже зогнив хрест. Можна поставити там, щоб видно було, що хтось захоронений, і щоб люди не ходили. Викидати на смітник — не гоже. Краще розрізати його надвоє і покласти всередину нового пам’ятника, в ту пустоту, що там є. Чи це залізний хрест, чи дерев’яний — хай не валяються. Бо порозкидаєте і тоді на цвинтарях безлад", - радить він.
Дивіться відео про те, чи можна викидати дерев'яний хрест:
Кому ставлять хрест в голові
У католицькій традиції — навпаки: хрест і пам’ятник ставлять у головах
"Це пояснюється тим, що воскреслий має побачити та поцілувати розп’яття", — кажуть ритуальні експерти.
В ісламі та юдаїзмі діють свої правила поховання, тому перш ніж ставити пам’ятник, варто врахувати релігійну належність.
Чому не можна ставити пам’ятник у головах у православних
Це не лише порушення традиції, а й своєрідна "забобонна пересторога".
"Якщо розмістити надгробок у голові, це вважається неправильним, адже воскреслий може "вдаритися" об нього", — розповідають фахівці "Осіріс".
Вам також може бути цікаво:
Хто такий Олексій Філюк
Олексій Петрович Філюк - український священник, громадський активіст, волонтер і блогер. Настоятель храмів Православної церкви України в селах Шушківці та Білозірка на Тернопільщині. Окрім духовної діяльності, отець Олексій займається благодійністю та волонтерством. Виховує трьох усиновлених дітей та активно підтримує Збройні сили України, зокрема, організовуючи збори коштів на дрони. Отець Олексій також веде власний YouTube-канал, де ділиться християнськими піснями та проповідями.
