Індія та Пакистан обмінялися пострілами на прикордонній лінії контролю: ООН закликає до “стриманості”
Індія та Пакистан обмінялися пострілами на прикордонній лінії контролю: ООН закликає до “стриманості”

Індія та Пакистан обмінялися пострілами на прикордонній лінії контролю: ООН закликає до “стриманості”

Індія та Пакистан обмінялися пострілами на прикордонній лінії контролю: ООН закликає до “стриманості”

Між двома країнами знову загострюється напруженість.

Вночі військові Пакистану та Індії обмінялися пострілами через лінію контролю в спірному регіоні Кашмір, після того, як ООН закликала дві ядерні країни проявити “максимальну стриманість” на тлі чергового загострення напруженості, повідомляє The Guardian.

Урядовець Пакистану Саїд Ашфак Гілані заявив, що військові двох країн обмінялися вогнем уздовж лінії контролю, яка розділяє дві країни. 

“По цивільному населенню не стріляли”, - додав він.

Армія Індії підтвердила “обмежену стрілянину” яка, за словами Делі, була ініційована Пакистаном.

Три офіцери індійської армії заявили Reuters, що пакистанські солдати використовували стрілецьку зброю для обстрілу індійських позицій. Чиновники, які говорили на умовах анонімності, сказали, що індійські солдати відкрили вогонь у відповідь. Про жертви не повідомляється.

Чому ситуація між двома країнами загострилася? 

Новий виток ескалації стався 22 квітня, коли внаслідок нападу на туристів у північному регіоні Індії загинули щонайменше 27 людей, ще близько двох десятків дістали поранення. Відповідальність за напад взяло на себе маловідоме угруповання “Фронт опору”. Індійські офіційні особи кажуть, що це ставленик пакистанського угруповання “Лашкар-е-Тайба” або подібного до нього. Ісламабад заперечує свою причетність, звинувачуючи Індію в тому, що вона не надала доказів.

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді пообіцяв спіймати бойовиків, відповідальних за вбивство мирних жителів, після того, як індійська поліція ідентифікувала двох з трьох бойовиків-втікачів як пакистанців. Індійська армія розпочала операції з “пошуку і знищення” бойовиків, розгорнула розвідувальні дрони та збільшила чисельність військових у долині Кашміру. 

Заперечуючи будь-яку причетність, Ісламабад назвав спроби пов'язати Пакистан з нападом у Пахалгамі “несерйозними” і пообіцяв відповісти на будь-які дії Індії.

“Будь-яка загроза суверенітету Пакистану і безпеці його народу буде зустрінута рішучими заходами у відповідь в усіх сферах”, - йдеться в заяві Ісламабаду після того, як прем'єр-міністр Пакистану Шахбаз Шаріф провів засідання комітету національної безпеки за участю вищого військового керівництва.

Відносини між двома країнами впали до найнижчого рівня за останні роки, коли Індія звинуватила Пакистан у підтримці “транскордонного тероризму” після цього інциденту.

Країни вже оголосили про дипломатичні заходи “око за око” через смертоносний інцидент у Кашмірі. Зокрема, МЗС Індії провело брифінг для послів з 25 країн, включаючи ключових партнерів G20, країн Перської затоки і Китай. Включення Пекіна, попри напружені відносини, розглядалося як спроба побудувати ширший глобальний консенсус.

Індія призупинила дію договору про спільне використання водних ресурсів, оголосила про закриття головного сухопутного пункту перетину кордону з Пакистаном, знизила рівень дипломатичних відносин і скасувала візи для пакистанців.

У відповідь Ісламабад наказав вислати індійських дипломатів, скасував візи для громадян Індії, за винятком сикхських паломників, і закрив головний прикордонний перехід зі свого боку. Пакистан також попередив, що будь-яка спроба Індії припинити постачання води з річки Інд буде “актом війни” та не залишиться без відповіді.

В ООН закликають сторони до “максимальної стриманості”

На тлі такого загострення ситуації ООН закликала Індію і Пакистан до стриманості. 

“Ми дуже закликаємо обидва уряди ... проявляти максимальну стриманість і забезпечити, щоб ситуація і розвиток подій, які ми спостерігаємо, не погіршувалися далі. Ми вважаємо, що будь-які питання між Пакистаном та Індією можуть і повинні бути вирішені мирним шляхом через змістовну взаємодію”, - заявив представник ООН Стефан Дюжаррік.

Давнє протистояння через спірний регіон Кашмір

У минулому дві країни вже звинувачували одна одну в початку прикордонних сутичок у Кашмірі. Спірний регіон є точкою постійної напруги між Індією та Пакистаном, а також меншим чином між Індією та Китаєм.

Питання контролю над регіоном Кашміру виникло після розділу колоніальної Індії та утворення в 1947 році незалежних держав — Індійського Союзу й Пакистану. 

Кашмір розділений між Пакистаном (Азад Кашмір і Гілгіт-Балтистан) та Індією (Джамму і Кашмір), але обидві країни претендують на всю територію спірного регіону. 

Ризик нової війни?

Таким чином, на тлі чергової ескалації з'явилися побоювання спалаху війни. У четвер, 24 квітня, Індія розпочала масштабні військово-повітряні і військово-морські навчання, які, на думку аналітиків, можуть прокласти шлях до військових дій. У мережі також поширюється інформація, що Пакистан стягує до кордону з Індією додаткові підрозділи армії — однак підтвердження цього наразі немає.  

Одним із найсерйозніших ризиків будь-якого загострення між Індією та Пакистаном є те, що обидві країни мають ядерну зброю.

Як сказав історик Шрінатх Рагхаван у коментарі ВВС, ядерна зброя - це одночасно загроза і стримувальний фактор, оскільки змушує лідерів обох країн діяти обережно. На думку історика, відповідь, найімовірніше, буде представлена як точкова і цілеспрямована. 

“Пакистан може відповісти тим же, а потім шукати можливість для деескалації. Ми бачили таку модель і в інших конфліктах, наприклад, між Ізраїлем та Іраном - точкові удари, за якими йдуть спроби знизити напругу. Але ризик завжди в тому, що все піде не за планом", - пояснив Рагхаван.

Джерело матеріала
loader
loader