/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2Ff0b8185bebf1a1446d865a424db7f583.png)
Росія може влаштувати ядерну катастрофу? ШІ назвав ймовірність та можливу ціль
ШІ назвав високий ризик — понад 70%
У контексті наближення річниці Чорнобильської трагедії, яка відзначається 26 квітня, все частіше лунають тривожні прогнози щодо ймовірної нової ядерної провокації з боку Росії. Такі побоювання мають підґрунтя: за останні роки РФ неодноразово демонструвала зневагу до ядерної безпеки.
"Телеграф" запитав у штучного інтелекта Grok, чи можлива нова ядерна катастрофа з вини Росії.
Аналіз базується на п’яти ключових чинниках, кожному з яких надано оцінку від 1 до 10:
- Попередні дії Росії: вже були приклади ігнорування ядерної безпеки — окупація ЧАЕС, удар по саркофагу. Оцінка: 8/10.
- Ситуація на ЗАЕС: станція під контролем ворога, без кваліфікованого персоналу, з порушеннями техніки безпеки та військовими провокаціями. Оцінка: 9/10.
- Символізм дати: річниця Чорнобиля може бути використана для провокацій або шантажу. Оцінка: 7/10.
- Ризик випадкової аварії: через некомпетентність, недбале обслуговування та бойові дії. Оцінка: 8/10.
- Стримувальний чинник: можливе зараження самої території Росії, що може гальмувати радикальні дії. Оцінка: 5/10.
Усереднена оцінка, за підрахунками ШІ, становить 7.4 з 10, або 74%, що свідчить про високий ризик. Хоча реальна ймовірність може змінюватися залежно від подальших подій, саме Запорізька АЕС залишається найбільш вразливою: вона перебуває в руках російських військових, активно використовується у війні, має великий запас ядерного палива й утримується без належного нагляду.
Чи може Росія інсценувати провокацію на Курській АЕС?
Як зауважив Grok, ймовірність того, що армія РФ може влаштувати провокацію на Курській станції і звинуватити в цьому Україну, становить приблизно 60%. Це пов’язано з кількома важливими причинами: Росія вже поводилася безвідповідально на інших ядерних об’єктах (наприклад, у Чорнобилі та на Запорізькій АЕС), активно поширює пропаганду проти України, а також має можливість використати таку подію для загострення ситуації у війні.
До того ж, Курська АЕС працює на застарілих реакторах, які більш вразливі до аварій. Хоча радіаційна загроза і для самих росіян може стримати такі дії, попередній досвід показує, що це не завжди зупиняє Кремль.

