/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Ff16a7d39c573a3615fb29db93fc13fbe.jpg)
Секретний російський ядерний супутник "Космос-2553" дав збій: що відомо
Секретний супутник росії "Космос-2553", який США пов'язують з програмою Кремля зі створення нового типу космічної зброї з ядерними компонентами, найімовірніше, вийшов з ладу. Апарат демонструє нестабільну поведінку на орбіті, що підтверджено даними радарів та супутниковими знімками, пише Interesting Engineering.
Компанія LeoLabs, яка спеціалізується на відстеженні об'єктів у космосі, вперше виявила аномалії в поведінці супутника за допомогою доплерівського радара в листопаді. До грудня фахівці компанії з "високою впевненістю" стверджували, що "Космос-2553" "безконтрольно обертається" на орбіті, що свідчить про його повну або часткову втрату функціональності.
Нестабільність супутника підтверджують радіолокаційні вимірювання та знімки.
Космічне командування США підтвердило, що помітило зміни висоти польоту "Космоса-2553", але відмовилося надати детальну оцінку його поточного стану.
Компанія Slingshot Aerospace, яка також займається відстеженням космічних об'єктів, повідомила про незвичну активність супутника торік у травні.
"Slingshot відзначила, що яскравість об'єкта стала змінною, що вказує на можливе падіння", - розповів її представник.
За словами головного наукового директора Slingshot Белінди Маршанд, пізніші спостереження вказували на те, що апарат, схоже, стабілізувався. Однак залишається нез'ясованим, чи функціонує ще "Космос-2553", чи отримав критичні пошкодження.
Нагадаємо, "Космос-2553" був виведений на високорадіоактивну орбіту на висоті близько 2000 км над Землею — зону, якої супутники зв'язку та спостереження за Землею зазвичай уникають. Аналітики стверджують, що цей апарат сам по собі не є зброєю, але відіграє важливу роль у розробці технологій, які можуть бути націлені на супутникові угруповання, такі як Starlink. Кремль ці дані заперечує, стверджуючи, що місія "Космосу-2553" має виключно науковий характер. Водночас в Космічному командуванні США наголошують на тому, що заяви рф про нібито "наукову місію" супутника не відповідають його характеристикам.

