/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F29eebc4202bb0497d75ea469d6b4072c.jpg)
Штраф на сотні тисяч гривень через газове підключення: юристи сказали, що робити
Власник комерційного приміщення з Одеси звернувся до юристів із проблемою щодо несанкціонованого використання газу та потенційно корупційної поведінки інспектора газової служби.
За інформацією експертів порталу Юристи.ua, у 2022 році власник припинив користування газовим опаленням через високу вартість. Інспектор офіційно опломбував кран та склав акт. Однак приміщення здавалося в оренду, й клієнти самовільно зірвали пломбу та відновили газопостачання.
Згодом інспектор газової служби з'явився, зняв нові показники лічильника та вимагає сплатити як старі борги, так і нові, що з'явилися внаслідок несанкціонованого використання. Інспектор також запропонував власнику "домовитись" про неофіційну оплату без рахунків.
"Дуже нахабна пропозиція, яка має ознаки корупційного злочину. Такий платіж не надасть жодної гарантії, що постачальник газу не звернеться з вимогою щодо сплати боргу у судовому порядку", – зазначив адвокат Юрій Айвазян.
Юрист Владислав Дерій рекомендує подати письмовий запит до постачальника з проханням надати документацію: копії актів споживання, розрахунок заборгованості з обґрунтуванням, інформацію щодо правових підстав відновлення газопостачання та нарахування заборгованості.
Адвокат Андрій Карпенко наголосив, що власник відповідає за пломби як власник приміщення, однак платити "за домовленістю" категорично не варто — це корупція. Він також зазначив, що з моменту, коли орендарі почали користуватися газом, власник автоматично приєднався до договору про постачання.
Згідно з чинним законодавством, штраф за несанкціоноване використання газу через зірвану пломбу може становити від 8000 до 100 000 гривень, а в окремих випадках – до 300 000 гривень.
Юристи радять у подібних ситуаціях:
- Не погоджуватись на неофіційні платежі
- Вимагати від постачальника газу всі необхідні документи
- У разі тиску подавати скаргу до НКРЕКП або Держпродспоживслужби
- Якщо несанкціоноване втручання здійснили треті особи – звертатися до поліції
- Вимагати дотримання всіх офіційних процедур
Якщо справа дійде до суду, власник має базувати свою позицію на наявності акту опломбування, відсутності нових договорів та доказах про незаконні вимоги інспектора.
