/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2Fc79725581964281e1a1e3630cc135e74.jpg)
Повністю спалили, а потім відбудували: історія "Привозу" – легендарного ринку Одеси
Про історію "Привозу", його сьогодення, а також цікаві легенди, пов'язані з ринком, розповідає 24 Канал.
Історія виникнення ринку
Ідея створення "Привозу" виникла наприкінці 18 – на початку 19 століть. Тоді на Ново-Рибній вулиці (зараз Пантелеймонівська) з'явилися перші "Рибні ряди". Згодом на Привізній площі заснували ринок, який спершу був придатком до Старого ринку та спеціалізувався на продажу привізних товарів, тому й отримав таку назву. На початках торгівлю вели прямо з возів та фур. Перші крамниці з'явилися лише згодом.
"Привоз" став головним місцем торгівлі в Одесі. Продавців було дуже багато, тому за покупців часто доводилося боротися. Саме тоді торговці почали рекламувати свою продукцію, використовуючи жарти й примовки.
Тоді ринок і бруд, сморід та антисанітарія були тісно пов'язані. Одесу охопила чума. А її джерелом визнали щурів, які жили на ринку. Тому в 1902 році "Привоз" вирішили спалити. Місто виплатило торговцям компенсації та тимчасово розмістило їх на Куликовому полі.
"Фруктовий пасаж" на ринку / Фото зі сайту privoz-odessa.com.ua
Відбудова "Привозу"
Згодом "Привоз" відновили, цього разу з каменю. Невдовзі розробили проєкт "Фруктового пасажу", який складався з чотирьох двоповерхових корпусів, які сполучали арки. Пасаж став окрасою "Привозу". Після перемоги більшовиків "Привоз" спробували перейменувати на "Жовтневий ринок". Однак ця назва не прижилася.
У 1958 році на ринку з'явилися м'ясний та молочний корпуси. Територію заасфальтували. На "Привозі" навіть у найскладніші часи можна було знайти делікатеси, зокрема червону рибу й ікру, однак ціни на них були високими.
До кінця 20 століття ринок потребував оновлення. Генеральну реконструкцію "Привозу" розпочали у 1990-х роках. До 2007 року збудували нові корпуси та торгівельні центри, серед яких виділявся "Новий Привоз". До комплексу увійшли також готель "Чорне Море" й сучасні павільйони.
У 2020 році стартував черговий етап реконструкції – впорядкували вхідні зони, оновили дорожнє покриття та звели нові павільйони.
Сучасний "Привоз" формують 2 000 торгових точок.
Сучасний вигляд ринку / Скриншот з відео "Приват з Одеси"
Легенди, пов'язані з ринком
За однією із популярних легенд, коли перед Другою світовою війною звірів перевозили у сімферопольський зоопарк, то із загону вивели молодого слона Мірзу і він за запахом прийшов у "Фруктовий пасаж". Там з'їв кілька яблук та дістав хоботом з бочки солоні огірки.
Інша ж легенда розповідає, що колишній керівник ринку Яків Перельман у 1920-х роках привласнив сотні тисяч бюджетних карбованців. За це його розстріляли. Проте грошей, які він за легендою витратив на золото і діаманти, так і не повернули. Кажуть, він міг заховати їх на "Привозі". Але скриньку з коштовностями досі не знайшли.

