Європа змінює курс: країни-сусіди РФ відмовляються від заборони на протипіхотні міни
Європа змінює курс: країни-сусіди РФ відмовляються від заборони на протипіхотні міни

Європа змінює курс: країни-сусіди РФ відмовляються від заборони на протипіхотні міни

Фінляндія, Польща, Естонія, Латвія та Литва послалися на зростаючу військову загрозу з боку Росії. У середині квітня парламент Латвії першим офіційно підтримав цю ідею, депутати проголосували за вихід із Договору про заборону протипіхотних мін 1997 року, який забороняє використання, виробництво та накопичення протипіхотних мін, призначених для застосування проти людей.

Активісти назвали ці рішення — перші відступи серед понад 165 країн-підписантів — шокуючим кроком назад, пише The Guardian.

Щорічно від 70% до 85% людей, які загинули або отримали поранення внаслідок вибуху наземних мін у всьому світі, є цивільними особами. Майже половина цих жертв — діти, що свідчить про невибірковий характер цієї зброї.

Перші публічні натяки на відмову від договору з'явилися в березні, коли міністри оборони Естонії, Латвії, Литви та Польщі опублікували спільну заяву, в якій пояснили свою зацікавленість у виході з договору.

Росія, яка не підписала договір 1997 року, активно використовувала наземні міни з моменту початку конфлікту в Україні, що своєю чергою сприяло перетворенню цієї країни на найбільш заміновану країну в світі.

Незабаром після цього Фінляндія, спільний кордон якої з Росією простягається на понад 800 миль, приєдналася до списку країн, що погрожують вийти з договору. Прем'єр-міністр Петтері Орпо заявив журналістам, що це дасть країні "можливість більш гнучко підготуватися до змін в обстановці у сфері безпеки".

Готовність деяких із цих країн прийняти ці давно заборонені види зброї, ймовірно, була викликана дезінформацією, яка циркулювала про "розумні протипіхотні міни", здатні обмежити шкоду для цивільного населення. Хоча деякі протипіхотні міни оснащені механізмами самознищення, які дозволяють їм вибухати через певний проміжок часу, активісти вказують, що вони як і раніше не здатні розрізняти цивільних осіб і солдатів, а частота збоїв може досягати 10%, що означає, що значна кількість мін може не вибухнути за командою.

Ці відступи відбуваються в критичний момент. Конфлікти в Сирії, М'янмі та Україні призвели до зростання кількості жертв наземних мін, а скорочення фінансування, що загрожує з боку адміністрації Трампа, поставило проєкти з розмінування по всьому світу в невизначене становище.

Джерело матеріала
loader