Нейтральна Ірландія стає осердям розвитку оборонних технологій ЄС
Нейтральна Ірландія стає осердям розвитку оборонних технологій ЄС

Нейтральна Ірландія стає осердям розвитку оборонних технологій ЄС

Нейтральна Ірландія стає осердям розвитку оборонних технологій ЄС

Найбільше розвиваються сектори ШІ, радарів та підводного спостереження.

Зі збільшенням оборонного бюджету ЄС в ірландських високотехнологічних компаній зросли замовлення на розробку технологій подвійного призначення. У першу чергу мова йде про штучний інтелект, різноманітні системи стеження і виявлення об’єктів, йдеться у матеріалі Financial Times.

Стрімкий розвиток ірландського ринку технологій подвійного призначення має дві передумови. Перша — заяви США про те, що в разі військової загрози Штати необов’язково будуть захищати своїх союзників у Європі. Друга — військовий нейтралітет Ірландії в купі з її сприятливою податковою політикою, завдяки якій у країну зайшли найбільші технологічні компанії світу. Для ірландських компаній у сфері радарів, штучного інтелекту та технологій спостереження відкрилися нові можливості в обороні та безпеці. Тож саме тут найбільше пріоритетних претендентів на освоєння величезних бюджетів ЄС у цьому секторі, стверджують аналітики FT. 

Компанія Provizio створює датчики для виявлення перешкод. У цивільному житті їх технологія використовується в автомобілях для запобігання аваріям. Засновник і виконавчий директор Provizio Баррі Ланн відзначив, що за останні пару місяців інтерес до його технології зріс у десять разів. Частково завдяки новому ринку оборонної техніки, де розробка використовується для визначення безпечних маршрутів військових конвоїв і безпілотного обладнання.

Ланн повідомив, що компанії у минулому вже пропонували військове застосування її продукції, зокрема для українських безпілотників. Але раніше директор Provizio завжди відмовляв.

"Тепер ми почали трохи більше відповідати на запити, не пов’язані зі зброєю", – сказав він.

Дублінська компанія VRAI, яка використовує штучний інтелект для навчання співробітників морської вітрової промисловості та авіації, теж розширює свою діяльність з цивільної сфери на військову.

"Ми не є оборонною компанією, ми просто маємо великий попит з боку аерокосмічного, оборонного та безпекового секторів, — сказав виконавчий директор Пет О'Коннор. — Можливість очевидна... Ми [в Ірландії] можемо бути лідерами в галузі технологій подвійного призначення".

Компанія Cathx Ocean займається підводним фотографуванням. Аналіз цих даних за допомогою штучного інтелекту скоротив час, необхідний для обстеження критичної інфраструктури морського дна. Третина проєктів компанії вже зосереджена на захисті та безпеці.

"Це, безумовно, галузь, що розвивається", — сказав виконавчий директор Cathx Ocean Адріан Бойл. Він додав, що очікується зростання на 20% ринку підводних автономних транспортних засобів  у наступні чотири-п’ять років.

Влада країні зацікавлена в залученні оборонних інвестицій у свою економіку.

"Ірландія ніколи не інвестуватиме в танки та зброю. Але для нас є сенс розвивати наші можливості в сферах кібербезпеки, – сказав  речник з питань інновацій у найбільшій урядовій партії Ірландії Fianna Fáil Малкольм Бірн. — Це буде спосіб допомогти Європі в стійкості".

Попри публічні заяви політиків, їхні колеги у Великій Британії та інших країнах ЄС критикують Ірландію за те, що, попри великий профіцит бюджету, країна має найменший оборонний бюджет в ЄС, натомість використовує кошти сусідів і партнерів. Та Ірландія має стратегічне значення для безпеки Англії та Європи.  Морська зона в сім разів перевищує сушу. А ще приблизно три чверті кабелів у північній півкулі пролягають у водах Ірландії або поблизу них. Вже зараз розвідка регулярно виявляє російські кораблі неподалік від пролягання кабелів. Але військово-морські сили (ВМС) Ірландії можуть застосувати для патрулювання лише два кораблі одночасно. Щодо протиповітряної оборони, то країна покладається на співпрацю з Великою Британією, адже не входить до НАТО і не планує змінювати свою політику військового нейтралітету.

Нагадаємо, у грудні 2024-го президент США Дональд Трамп висунув вимогу, аби європейські партнери з НАТО збільшили витрати на оборону до 5% ВВП. Свою позицію він аргументував тим, що ЄС забезпечує собі оборону коштом американців. Водночас аналітики відзначали, що така заява є популістською та маніпулятивною, адже Штати збільшували свої витрати на оборону рівномірно зі зростанням ВВП і сума ніколи не перевищувала 3,6%. Однак для європейських країн, які не перебувають у стані війни, витрати у 5% ВВП на оборону є неймовірними.

Наприклад, Німеччина взяла вектор на посилення оборони і постійно нарощує бюджет в цій царині, але, попри усі зусилля, змогла підняти показник до 2,14% ВВП у 2024-му. Щоб виконати вимоги Трампа, країнам ЄС довелося б або ще більше підвищувати податки, або скорочувати бюджетні програми, пов’язані у першу чергу із соціальним захистом та інфраструктурою, йдеться у статті "5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною" авторства Миколи Гаврися. 

Джерело матеріала
loader
loader