Ліберальна партія Канади четвертий раз поспіль перемогла на виборах та сформує уряд. Щоправда цього разу політичній силі може не вистарчити кількох місця у парламенті для формування однопартійної більшості.
Як зазначає CNN, для формування більшості у парламенті партії потрібно здобути 172 місця. Однак на разі ще достеменно не ясно, чи здобули ліберали більшість, чи їм знадобляться партнери для коаліції.
Лідер консервативної опозиції П'єр Пуальєвр у вівторок вранці вже визнав поразку, заявивши, що прем'єр-міністр Канади Марк Карні отримав достатньо місць, щоб сформувати «крихітний уряд меншості».
Палата громад Канади складається із 343 місць. Партія, яка не отримує 172 місць, необхідних для більшості, зобов'язана створити уряд меншості, який спирається на підтримку опозиційних законодавців, щоб залишитися при владі. Хоча підрахунок голосів ще триває, ліберали лідирували або були обрані у 167 виборчих округах, за ними йдуть консерватори зі 145.
Як пише Reuters, уряди меншості в Канаді, як правило, менш стабільні та рідко існують більше двох років. Очікується, що Карні доведеться або домовлятися з опозиційними законодавцями про підтримку, або діяти самостійно та провокувати інші партії.
«Якщо лібералам не вистачає лише кількох місць для отримання більшості, вони, найімовірніше, керуватимуть так, ніби вона в них є, впевнені, що інші партії не захочуть усунути їх так швидко після виборів», - додає видання.
Прем'єр-міністр Канади Марк Карні уже заявив про перемогу на виборах та повторив, що його країна «ніколи» не поступиться Сполученим Штатам. Лідер Ліберальної партії виступив із критикою президента США Дональда Трампу, який сигналізував про бажання об’єднати країни.
«Як я вже кілька місяців попереджаю, Америка хоче нашу землю, наші ресурси, нашу воду, нашу країну. Але це не пусті погрози. Президент Трамп намагається зламати нас, щоб Америка могла володіти нами. Цього ніколи не станеться», – сказав Карні.
Він додав, що Канада «уже подолала шок від американської зради, але ніколи не повинні забувати уроки».
Карні зазначив, що зустрінеться із Трампом для обговорення майбутніх економічних та безпекових відносин між двома суверенними державами, яке відбуватиметься на тлі розуміння, «що у нас багато, багато інших варіантів, окрім Сполучених Штатів, для побудови процвітання для всіх канадців», та пообіцяв захистити бізнес країни.
Нагадаємо, у своїй передвиборчій програмі прем'єр-міністр Канади та лідер Ліберальної партії Марк Карні заявив про необхідність посилення обороноздатності країни та зміцненні на тлі експансіоністської риторики президента США Дональда Трампа.
Трамп неодноразово робив експансіоністські заяви на адресу Канади, припускаючи, що країна повинна стати 51 штатом США. Також він запроваджував нові торговельні тарифи проти Канади. Відносини двох країн, які роками були союзниками, значно погіршилися з поверненням Трампа до Білого дому.
Детальніше про ситуацію між Канадою та США в статті “Слухаючи Трампа: Все ще в пошуку американської мрії? Їдь до Канади” розповідав колишній міністр закордонних справ України та колишній український посол у Канаді Вадим Пристайко.