Як правильно хреститися: символіка жестів та значення поклонів
Як правильно хреститися: символіка жестів та значення поклонів

Як правильно хреститися: символіка жестів та значення поклонів

Як правильно хреститися під час молитви – коли вклонятися, що означають пальці, і як не "зламати хрест".

Про що ви дізнаєтесь:

Щоб спокійно провести час у молитві й не привертати до себе зайвої уваги, перед відвідинами храму варто навчитися правильно хреститися.Правильне хрестне знамення — це не лише знак благоговіння перед Богом, а й свідчення поваги до православної віри та традицій. Людина, яка вміє хреститися правильно, показує свою духовну освіченість і шанобливе ставлення до святої справи. Істинний християнин не тільки сам здійснює це дія відповідно до церковного обряду, а й допомагає тим, хто хоче навчитися. Главред також спробує допомогти розібратися у цьому питанні.

Як правильно хреститися

На каналі Сredo розповідають, як правильно наносити хрестне знамення. Щоб правильно накреслити на собі (або на іншій людині) хресне знамення, спершу необхідно скласти пальці правої руки у відповідному порядку:

разом з’єднуються великий, вказівний і середній пальці — це символ Святої Трійці: Бога Отця, Бога Сина і Святого Духа;

безіменний і мізинець слід притиснути до долоні — це нагадування про подвійну природу Ісуса Христа, який є водночас Богом і Людиною.

Таке розташування пальців є обов’язковою умовою для правильного здійснення освячення себе знаком хреста.

Коли пальці складені, хрестне знамення виконується в такій послідовності:

  1. Прикладаємо руку до чола — символ освячення розуму.
  2. Опускаємо її до сонячного сплетіння — це означає очищення внутрішніх почуттів.
  3. Переміщаємо руку до правого плеча — для освячення сили.
  4. Потім — до лівого плеча, завершуючи знак хреста.
  5. Лише після того, як рука буде опущена вниз, можна зробити уклін.

Хреститися потрібно саме правою рукою, адже, згідно з православним ученням, за правим плечем стоїть Ангел-Хранитель, а за лівим — демон.

Поклони після хрестного знамення

Після нанесення хреста віруючі часто виконують уклін. Але важливо пам’ятати:кланятися потрібно лише після завершення хрестного знамення та вимови слова "Амінь".Якщо вклін зробити раніше або одночасно з хрестом — це вважається порушенням обряду, або, як кажуть священники, "зламати хрест".

Розрізняють два основні типи поклонів:

Що вважається неправильним

Якщо хрест накладається неправильно, це може звести нанівець силу молитви. У православ’ї вірять, що безладне махання рукою або спрощене хрестне знамення — це ознака неуважності або навіть зневаги. Існує народне повір’я, що неправильне хрестіння може привернути до себе бісів, бо людина ніби позбавляє себе духовного захисту.

Ще одна поширена помилка — не доводити руку до живота, зупиняючи її на рівні грудей. Священики кажуть, що такий хрест вважається перевернутим, а тому — неправильним. У давнину це був спосіб, яким позначали себе сектанти та єретики, що заперечували канонічні обряди православної церкви.

Вас може зацікавити:

YouTube-канал CREDO

​YouTube-канал CREDO — це український християнський медіаресурс, який публікує відео на релігійні та духовні теми. На каналі можна знайти проповіді, богослужіння, біблійні роздуми, інтерв’ю та інші матеріали, пов’язані з католицькою вірою. Канал активно висвітлює події з життя Церкви, включаючи трансляції важливих богослужінь, таких як похоронні меси та інші церковні події.

Джерело матеріала
loader
loader