Перед початком будівництва в Крезьє-ле-Неф (департамент Альє, Франція) Національний інститут превентивних археологічних досліджень (Inrap) виявив некрополь на понад сотню могли. Серед знахідок - добре збережені мечі, ритуальний посуд, прикраси, пише Le Monde.
Один меч датується приблизно 400–380 роками або початком IV століття до нашої ери, йому більше 2300 років. Археолог Вінсент Жорж висуває гіпотезу, що зброю викували в один час із розграбуванням Риму кельтами у 387 році. Меч належав видатній людині, можливо навіть засновнику некрополя у 350 році.
Він короткий, розкішно оздоблений. Зберігся у піхвах, пристосованих для носіння на поясі. Руків'я та передня пластина піхов виготовлені з мідних сплавів, вкриті волютами - спіралеподібними завитками з «очком» у центрі. Піхви багато декоровані, а також інкрустовані каменями-кабошонами. Принаймні два з них мають візерунки у вигляді свастики. Для їх виготовлення, ймовірно, використовували скляну пасту, йдеться в нещодавно опублікованому археологічному звіті.
Другий меч теж був виготовлений у IV ст. до н.е. Він має довге лезо, а також підвіску з кілець для носіння зброї на поясі. Прикрашений лише кількома волютами на піхвах. До зброї прилип шматочок тканини - можливо, з одягу похованого.
У могилах збереглися лише предмети - через високу кислотність ґрунту тіла розчинилися без сліду, тому антропологічної цінності поховання не має. Натомість вдалося знайти ритуальну вазу і 18 фібул (металеві застібки-прикраси). Найвинятковіша фібула прикрашена диском зі срібним листком. Її датують кінцем IV – початком III століття до нашої ери.
Розкопки тривали з 2022 року та охопили площу на 6,5 га. Під час археологічних робіт науковці Inrap виявили залишки різних часів: середнього неоліту, бронзової доби, залізної доби, середньовіччя та сучасності.
В Україні ж до повномасштабного вторгнення археологи знайшли поховання двох вождівXVIII-XII століть до нашої ери. Розкопки проводили у рамках археологічної експедиції студентів та викладачів Маріупольського державного університету у село Комишувати Маріупольського району Донецької області. Зараз університет працює в евакуації, а віднайдені поховання опинилося у зоні бойових дій.