Дослідники з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі та Технічного університету Дрездена створили робочу модель колонії роботів, які працюють ніби єдиний колективний розум. Вони збираються у певну фігуру, «загоюють» діри, можуть текти як вода чи утримувати вагу в 500 разів більшу за їх власну, пише Live Science.
Процес експерименту автори описали у науковій статті «Матеріалоподібні роботизовані колективи з просторово-часовим контролем міцності та форми» для вузькопрофільного видання Science. Здебільшого роботи з колонії мають циліндричну форму діаметром 70 міліметрів. Для виготовлення деталей експериментатори використали технологію 3D-друку із полімолочної кислоти (біорозчинний та біоактивний термопластик. – Ред. ). Кожен робот складається із шестерень та має в основі магніт, за допомогою якого рухається і об’єднується із сусідами.
Шестірні відтворюють поведінку клітин під час формування ембріона - саме цим процесом надихалися розробники, створюючи свій рій. Зокрема, мова йде про унікальну властивість «ліпити себе». У науковій статті пояснюється: щоб набути конкретної форми, клітини ембріонів можуть змушувати тканини перемикатися між рідким і твердим станами.
Колонія роботів з експерименту може не тільки змінювати стан з рідкого на твердий, а також змінювати міцність. Роботи можуть штовхати, тягнути та переміщатися один навколо одного, незалежно від того, наскільки вузьким є простір.
Роботи давно широко використовуються у різних сферах життя людини. Наприклад, раніше вчені створили робота, що здатен проводити хірургічні операції на мозку. Робототехнічний термінал здатний вкласти трубку-стент у кровоносну судину.