Торгівля смаколиками під час війни? Що не так із санкційним тиском України на Іран
Торгівля смаколиками під час війни? Що не так із санкційним тиском України на Іран

Торгівля смаколиками під час війни? Що не так із санкційним тиском України на Іран

Іранські дрони вбивають українців, а торговельні мережі продають товари з Ірану

В умовах повномасштабної війни України з Росією імпорт іранських товарів на кшталт фініків чи фісташок несе набагато глибшу загрозу, аніж здається на перший погляд. Адже Іран — повноцінний учасник війни проти України, який підтримує російську агресію шляхом постачання ударних дронів Shahed, які щодня вбивають наших громадян і знищують критичну інфраструктуру.

Про це в коментарі "Телеграфу" розповіла голова правління Центру геополітичних досліджень Konstanta R&D Group, експертка з питань Центральної Азії та Близького Сходу Віра Константинова. Вона пояснила, чому будь-які економічні відносини з Тегераном виглядають не лише морально неприйнятними, але й стратегічно небезпечними

Більше читайте у публікації: "Криваві горішки": як українці платять Ірану і скільки "шахедів" для Путіна можна зробити за ці гроші".

— Якщо подивитися статистику, побачимо тенденцію до суттєвого скорочення торговельних та дипломатичних відносин з 2022 року, але не повну їхню зупинку. У нас продовжує функціонувати Посольство України в Ірані, дипломатичні відносини не розірвані, незважаючи на всі ті факти залучення іранських фахівців до війни на боці агресора, — підкреслює політологиня-міжнародниця.

На її думку, з санкційним тиском є нюанс, тому що санкції проти Ірану залишаються точковими й неповними, плюс на міжнародному рівні вони були послаблені після укладення т.зв. "ядерної угоди" 2015 року. І відновити їх на повну потужність через РБ ООН є проблематичним, доки Росія нелегітимно залишається в кріслі постійного члена.

— Санкційний тиск не включає заборону імпорту товарів, які мають гуманітарний характер, тобто не мають подвійного чи військового призначення. В цьому випадку може бути застосована заборона експорту товарів з конкретної країни походження. Тоді і підрядники, і реекспортери будуть шукати інші товари для здійснення торгівлі з Україною або інший ринок збуту. Маємо розуміти, що філософія санкцій — це про економічний тиск. Тому і санкційна політика має бути цілісною — заборонено має бути все, що зміцнює економіку країни-пособника агресора, — вважає вона.

Як зазначає експертка, експорт фініків становить відносно невелику частину загального обсягу експорту Ірану, але має важливе значення для сільськогосподарського сектору та регіональних економік країни.

— Частка у загальному експорті не значна, є більш вагомі сектори. З іншого боку, ця галузь має важливе значення для сільськогосподарського сектору, оскільки забезпечує зайнятість у регіонах, де вирощуються фініки, — пояснила вона.

За словами Віри Константинової, Україні однозначно треба продовжувати роботу з синхронізації санкційного тиску на Іран з нашими партнерами.

— Практикується санкціонування конкретних субʼєктів господарювання. Як варіант, провести роз’яснювальну кампанію для торговельних мереж, імпортерів і споживачів про те, чому економічна ізоляція Ірану є частиною захисту української державності, — підсумувала вона.

Раніше "Телеграф" писав, яких бойовиків спонсорує Іран, постачаючи їм стрілецьку зброю і ракети.

Теги за темою
Іран
Джерело матеріала
loader
loader