/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F859df63c76b58aa7db747f17f7a2b844.png)
"Вони питають — ви теж росіяни?": в Легіоні "Свобода Росії" розповіли про ризиковану операцію
Днями російські бійці, що воюють на боці України, взяли свого земляка у полон
Російські військові продовжують здаватися в полон на території України — і не лише українським захисникам, але й своїм співвітчизникам, які воюють на боці України. У середу, 30 квітня, Легіон "Свобода Росії" успішно провів унікальну операцію з евакуації російського військовополоненого з лінії фронту за допомогою безпілотника. Командир розрахунку БПЛА з позивним "Ерік" розповів "Телеграфу" про цю небуденну операцію та перспективи масштабування такого досвіду.
За його словами, такі операції вкрай рідко увінчуються успіхом, тож дії вимагали надзвичайної точності та координації між повітряними й наземними групами. Головний ризик полягав у тому, що дрон могли збити або він міг поранити самого полоненого під час евакуації.
Одна з найбільших перешкод для здачі в полон — потужна пропаганда, якій піддаються російські солдати.
"Не можу сказати, що російські солдати масово здаються в полон, але все ж це трапляється. Не варто забувати, що ще до потрапляння до армії, перебуваючи на "гражданці", вони вже перебувають під впливом потужної пропаганди. Їм постійно втовкмачують, що здаватися не можна — краще героїчно підірвати себе гранатою й загинути", — розповідає Ерік.
Коли ж вони потрапляють до військового колективу, ця пропаганда лише посилюється, з усіма відповідними "фарбами" — що в полоні їх нібито поріжуть на запчастини та інше подібне.
За словами командира, саме під вогнем солдати ухвалюють остаточне рішення — вибрати життя чи смерть.
"З такими установками вони йдуть у бій. І вже там, безпосередньо під вогнем, ухвалюють рішення — чи хочуть вони жити, чи підірвати себе в безвихідній ситуації. Часто все відбувається саме за цим сценарієм", — зазначає Ерік.
Для тих, хто вибирає здатися, Легіон пропонує найцінніше — життя. У деяких випадках навіть можуть співпрацювати, а іноді — вони приєднуються до Легіону, щоб боротися вже на українському боці.
"Потрапляючи в полон, російський військовополонений очікує всього, чого завгодно. Тому в перші хвилини в його очах — жах, розгубленість, страх, нерозуміння, що відбувається навколо. Але потім — попив води, щось з'їв, трохи оговтався, починає розуміти, що його ніхто не збирається вбивати чи чіпати, якщо він поводиться адекватно", — ділиться спостереженнями Ерік.
Характерною є реакція багатьох полонених, коли вони дізнаються, що їх захопили співвітчизники. І тоді перше, що вони запитують: "А ви що, теж росіяни?".
"Багато хто з них навіть не чув, що існує Легіон, бо пропаганда працює так, що до них просто не доходить інформація. Тож коли ми кажемо, що ми теж росіяни, і пояснюємо їм усе — вони дивуються. Ми розповідаємо їм правду, тому що самі її не боїмося", — розповідає "Телеграфу" російський боєць.
Легіон "Свобода Росії" планує розширювати практику донесення до ворога плюсів організованої здачі в полон.
"Так, ми плануємо розширювати цей досвід. Найголовніше тут — достукатися до російського солдата, донести до нього думку, що здавшись у полон, він залишиться живим. З часом він зможе повернутися додому. Здатися в полон — це про життя, а не про те, щоб героїчно підірвати себе гранатою на полі бою й бути згодом забутим", — підкреслює командир.
Для досягнення цієї мети Легіон запустив комплексну інформаційну кампанію через інтернет-ресурси. До неї також долучилось підпілля Легіону, яке діє всередині російської армії.
Особливо ефективним засобом поширення інформації стало використання безпілотників.
"Ми запускаємо над позиціями ворога великі дрони, які скидають листівки з інформацією про можливість здатися й залишитися живим. У нас для цього все налагоджено: є взаємодія з союзниками, добре працює внутрішня координація. Солдату залишається лише подати сигнал, що він здається. Його прикриє наша артилерія, заберуть штурмові підрозділи або піхота, і доставлять у безпечне місце — він залишиться живим", — ділиться Ерік.
За його словами, їхня команда щиро сподівається, що якнайбільше російських солдатів з того боку зроблять правильний вибір — збережуть собі життя, а не стануть черговою жертвою путінської авантюри.
Як розповідав "Телеграф" раніше, бійці Легіону "Свобода Росії" та Полку імені Кастуся Калиновського поділилися, чим займаються зараз, які стратегічні плани мають на майбутнє, якою бачать свою роль в постпутінській Росії та вільній Білорусі та яких гарантій очікують від України.
