/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F6eb6d3e485e2acbefe3a294933e31fc3.jpg)
WP: Росія занепокоєна зближенням США та України після мінеральної угоди
У Москві зростає занепокоєння, що Росія може втратити перевагу в переговорах зі Сполученими Штатами щодо війни в Україні після того, як Київ нарешті підписав економічну партнерську угоду, що надає Вашингтону преференційний доступ до майбутніх українських мінеральних контрактів, повідомляє Washington Post.
Російські посадовці публічно висміяли угоду: сенатор Алексєй Пушков назвав її "ще одним великим кроком до колонізації України", а заступник голови комітету з міжнародних справ парламенту Алексєй Чепа заявив, що угода перетворила Україну на "мінеральну колонію" США.
Однак, за кулісами серед представників російської еліти зростає нервозність, що ця угода може символізувати нове вирівнювання відносин між США та Україною, яке може закрити "вікно можливостей" для Росії у досягненні мирної угоди на вигідних для неї умовах.
Прихід адміністрації Трампа спочатку призвів до різкого повороту в американському підході до конфлікту, включаючи особисті телефонні розмови між президентом Дональдом Трампом і Володимиром Путіним та численні заяви посланника США Стіва Віткоффа, що більше схилялися до російського бачення конфлікту. Трамп також критикував щедру військову підтримку США для України.
Будь-яка зміна цих потеплілих американсько-російських відносин може кинути тінь на святкування Путіним 9 травня 80-ї річниці перемоги над нацистською Німеччиною та посилити тиск на Росію щодо укладення більш суттєвого перемир'я, заявили російський посадовець та аналітики виданню.
Міністр фінансів США Скотт Бессент назвав мінеральну угоду сигналом "російському керівництву, що немає розбіжностей між українським народом та американським народом, між нашими цілями". Це дозволить Трампу вести переговори з Росією на міцнішій основі, зазначив він.
"Угода погіршує ситуацію для Росії", – сказав Сергій Марков, політичний аналітик, пов'язаний з Кремлем. "Основна причина напруженості між Трампом і Зеленським була усунена".
Хоча угода, підписана в середу, описує майбутню співпрацю лише в загальних термінах і не містить конкретних гарантій безпеки, символічно, принаймні, "виявляється, що США беруть на себе певний обов'язок захищати Україну, оскільки стають власником України", – сказав Марков.
Угода створює Інвестиційний фонд реконструкції США-Україна, який буде депозитарієм для майбутніх доходів від мінеральної угоди, і передбачає, що будь-яка майбутня військова допомога США Україні також буде вважатися інвестицією США у фонд. Росія прагнула забезпечити припинення подальших поставок американської зброї Україні як умову для будь-якого довгострокового перемир'я, а зараз ця перспектива, здається, зменшилася.
Економічні проблеми стоять у центрі поглиблення розколу в російській еліті щодо тактики на переговорах, де більш голубина сторона тисне на Кремль, щоб прийняти можливу угоду США, за якою конфлікт буде заморожено на нинішній лінії фронту в обмін на часткове зняття санкцій і визнання США російського контролю над Кримом, тоді як яструби наполягають на продовженні війни.
Російський чиновник заявив, що економічні міркування грають все більшу роль, оскільки "неможливо повністю будувати економіку за мобілізаційною моделлю". Санкції та військові витрати Росії призвели до спіральної інфляції — офіційно майже 10%, тоді як зростання споживчих цін майже вдвічі вище.
Зусилля центрального банку з боротьби з інфляцією за допомогою високих процентних ставок у 21% не змогли стримати зростання цін і натомість призвели до зростання неплатежів в російській економіці та банківській системі. Цього тижня найбільший банк Росії, Сбербанк, повідомив, що рівень проблемних кредитів різко зріс у першому кварталі 2025 року, а прострочені споживчі кредити становлять 16,1% цього портфеля.
"Усі банки перебувають не в найкращому стані", — сказав чиновник. "Якщо ми говоримо про рівень заборгованості серед населення, якщо ми говоримо про інфляцію і якщо ми говоримо про падіння рівня життя, все це відбувається".
Віце-президент Дж. Д. Венс, здавалося, відкрив Росії можливість для подальшого затягування мирних переговорів і продовження військової кампанії, коли він заявив Fox News у четвер, що "існує дуже велика прірва між тим, чого хочуть росіяни, і тим, чого хочуть українці", і додав, що США будуть "дуже наполегливо працювати" ще протягом 100 днів, "щоб спробувати звести ці сторони разом".
Коментарі Венса, здавалося, суперечили жорсткій лінії, яку зайняли інші члени адміністрації Трампа, включаючи держсекретаря Марко Рубіо, який знову попередив, що має бути прорив у переговорах "дуже скоро", або США можуть вирішити відмовитися від спроб посередництва в укладенні угоди.
Російський науковець, близький до високопоставлених дипломатів, заявив, що мінеральна угода може ускладнити США вихід із мирних переговорів і покласти на Путіна відповідальність реагувати, можливо, зі своїми власними пропозиціями щодо мінеральних угод. Він сказав, що можна досягти більш довгострокової угоди про припинення вогню, якщо США погодяться обмежити певні види зброї для України, такі як наступальні системи.

