Після того, як у 2014 році РФ захопила Крим, тодішній глава операцій ЦРУ в Європі та Євразії Ральф Гофф намагався попередити своє керівництво про те, що буде далі.
За словами Гоффа, він намагався бити на сполох, попереджаючи, що в той час на Донбасі почали виникати зародки Третьої світової війни і з цим потрібно щось робити.
“Але були й інші пріоритети”, - розповів він в інтерв'ю The Times.
У березні цього року Гофф, якому вже за шістдесят, готувався отримати посаду керівника таємних операцій ЦРУ, намагаючись реформувати агентство і зробити його менш схильним до ризику. Так було доти, доки адміністрація президента США Дональда Трампа не дізналася про цей план і не зупинила його.
“Я думаю, люди, наближені до президента, подумали: “Хто цей хлопець, що він про себе думає?”, подивилися і побачили, що я не з їхніх людей, і сказали: “Ні, ми не схвалюємо”, - розповів Гофф.
“Політика, безумовно, зіграла свою роль, але що поробиш. Вони можуть обирати, кого хочуть”, - сказав він, додавши, що це рішення могло бути пов'язане з поглядами стосовно України.
Коли Гоффу зателефонували й повідомили, що його призначення заблоковано, Трамп вже обрав на ключові посади своїх політичних лоялістів Каша Пателя в ФБР і Тулсі Габбард в Національній розвідці.
Гофф, тим часом, був активним прихильником підтримки України. Після виходу на пенсію в жовтні 2023 року він кілька разів відвідував Україну.
Озираючись назад, Гофф, який володіє п'ятьма мовами, включаючи російську, вважає, що велику війну, яка розпочалася в лютому 2022 року, можна було б зупинити на ранньому етапі, якби США та їхні союзники від самого початку надали Україні зброю, якої Київ потребував.
Натомість, на його думку, сформувалася цілеспрямована стратегія надати Україні зброю, необхідну для боротьби, але недостатню для перемоги над армією Путіна, через побоювання, що російський диктатор застосує ядерний арсенал, якщо відчує наближення поразки.
“Якби ми тоді забезпечили українців належним озброєнням, вони, можливо, змогли б вигнати росіян з країни. Цього не сталося. Це створило передумови для більш тривалої, затяжної, м'ясорубки війни, яку ми спостерігаємо сьогодні”, - сказав Гофф.
За його словами, колишній президент США Джо Байден і його союзники дозволили Путіну диктувати умови війни та не поспішали передавати Україні необхідне їй обладнання в потрібний час через побоювання, що “конфлікт стане ядерним”.
“[Вони] дозволили Путіну обдурити себе його брязканням ядерною шаблею. Тому вони дали українцям цю зброю, але ніколи не давали їм достатньо для перемоги. Вони дали їм лише достатньо, щоб стікати кров’ю”, - вважає Гофф.
Цю думку поділяють і деякі урядовці Великої Британії, але ніхто не наважується озвучити таке публічно.
Гофф також розповів, що Путін “смертельно боявся” коронавірусу під час пандемії.
“На мою думку, люди, які настільки стурбовані своїм здоров'ям, не збираються грати в ядерний покер з високими ставками”, - припустив він.
Тепер, з новою адміністрацією, вважає Гофф, стратегія Трампа може полягати в тому, щоб пом'якшити риторику і, можливо, підлеститися до Путіна, аби “віддалити” РФ від Китаю. Сам глава Кремля, тим часом, вважає, що як колишній офіцер розвідки він може маніпулювати Трампом, хоча Гофф прогнозує, що зрештою Путін “глибоко помиляється”.
“Путін врешті-решт сам себе переграє з адміністрацією і покаже їм, де ховається проблема, а проблема знаходиться в Москві, а не в Києві”, - пояснив Гофф.
За його словами, якщо мирна угода не буде досягнута найближчим часом, один український чиновник сказав йому, що до кінця літа вся лінія фронту по суті стане 20-50-кілометровою “зоною смерті”, “де ви не зможете пересуватися, тому що в повітрі дуже багато безпілотників, а на землі - роботів, датчиків і мін”.
“Це буде дуже смертельне середовище”, - попередив Гофф.
Після звільнення з ЦРУ Гофф регулярно відвідує Україну, зустрічаючись із представниками уряду і розвідки країни. Він також намагається переконати американські компанії інвестувати в Україну і знайомить американців з українськими технологіями.
“Я думаю, однією з причин, чому я їду в Україну зараз, можливо, є те, що я відчуваю певну провину за те, що не зміг донести до мого керівництва послання, щоб запобігти цьому”, - сказав Гофф.
Раніше ЗМІ писали, що адміністрація США схвалила продаж зброї Україні на суму $50 млн — вперше з початку президентства Трампа. Також американський Держдеп схвалив продаж Києву навчального й технічного забезпечення для літаків F-16.
Трамп опинився під тиском необхідності виконати передвиборчу обіцянку щодо якнайшвидшого завершення війни РФ проти України. При цьому, серед західних союзників зростає занепокоєння, що він зайняв занадто сприятливу для Росії позицію, посилюючи тиск на Київ.