Президент Мексики Клаудія Шейнбаум в суботу, 3 квітня, заявила, що президент США Дональд Трамп запропонував відправити американські війська в Мексику для боротьби з наркоторгівлею, але вона відхилила цю пропозицію, оскільки “суверенітет не продається”, повідомляє Reuters.
Коментарі Шейнбаум були відповіддю на запитання про статтю Wall Street Journal від 2 травня, де йшлося про те, що Трамп тиснув на Мексику, аби країна дозволила військове втручання США для боротьби з потоком наркотиків через спільний кордон.
“В одному з дзвінків (Трамп) сказав: “Як ми можемо допомогти вам у боротьбі з наркоторгівлею? Я пропоную, щоб армія США прийшла вам на допомогу”, - розповіла Шейнбаум.
“І знаєте, що я йому відповіла? Ні, президенте Трамп, територія недоторканна, суверенітет недоторканний, суверенітет не продається, суверенітет люблять і захищають”, - сказала лідерка Мексики.
“Ми ніколи не погодимося на присутність американських військових на нашій території”, - додала Шейнбаум, водночас зазначивши, що дві країни можуть співпрацювати.
“Президент Трамп абсолютно чітко дав зрозуміти, що Мексика повинна робити більше для боротьби з цими бандами і картелями, і Сполучені Штати готові допомогти та розширити й без того тісну співпрацю між нашими двома країнами”, - відповів речник Ради національної безпеки США на запит агентства Reuters.
Представник Ради нацбезпеки додав, що Трамп тісно співпрацював з Шейнбаум для створення “найбезпечнішого південно-західного кордону в історії”, однак “небезпечні іноземні терористичні організації продовжують загрожувати спільній безпеці, а наркотики та злочинність, яку вони поширюють, загрожують американським громадам по всій країні”.
Трамп публічно заявляв, що США вдадуться до односторонніх військових дій, якщо Мексика не ліквідує наркокартелі. За останні місяці обидва лідери провели кілька телефонних розмов, під час яких обговорювали питання безпеки, торгівлі та імміграції.
Шейнбаум пояснила, що під час однієї з таких розмов вона попросила Трампа про допомогу, щоб запобігти потраплянню до Мексики зброї зі Сполучених Штатів, яка підживлює насильство і наркоторгівлю.
“Ми можемо співпрацювати, ми можемо працювати разом, але ви можете робити це на своїй території, а ми - на нашій”, - сказала Шейнбаум.
У п'ятницю, 2 квітня, The Wall Street Journal писало, що напруженість між двома лідерами зросла наприкінці телефонної розмови 16 квітня, коли Трамп наполягав на тому, щоб збройні сили США взяли на себе провідну роль у боротьбі з мексиканськими наркоугрупованнями, які виробляють і контрабандою переправляють фентаніл до Штатів.
У лютому США оголосили деякі мексиканські наркокартелі терористичними організаціями, що, на думку деяких аналітиків, може стати першим кроком до військових дій. Трамп також запроваджував проти Мексики мита, вважаючи, що країна робить недостатньо для стримування потоку фентанілу в США та нелегальних мігрантів.
Американська армія також посилила повітряне спостереження за мексиканськими наркокартелями в межах збору розвідувальної інформації, щоб визначити, як найкраще протидіяти їхній діяльності.
Тим часом Шейнбаум запропонувала конституційну реформу, спрямовану на посилення захисту суверенітету Мексики. У лютому вона також відправила десять тисяч військових до кордону США на тлі погроз.
Раніше повідомлялося, що адміністрація Трампа розглядає можливість БПЛА-ударів по наркокартелях у Мексиці. До списку потенційних цілей ударів можуть потрапити, зокрема, представники картелів, транспортні засоби, склади та інші елементи мережі злочинних груп.
Військова атака США на мексиканські картелі без згоди уряду Мексики порушила б міжнародне право, хоча адміністрація Трампа вважає, що Штати мають право захищатися від загроз “усередині країни, яка втратила контроль над власною безпекою”. Є припущення, що відмова виключити односторонні військові дії США в поєднанні з тарифами та іншими заходами може підштовхнути Мексику прийняти спільні операції.