Замість танків – мотоцикли: чому ворог змінює тактику штурмів
Замість танків – мотоцикли: чому ворог змінює тактику штурмів

Замість танків – мотоцикли: чому ворог змінює тактику штурмів

Українські військові розповідають, що російські окупанти змінюють свою тактику штурмів позицій ЗСУ. Вони тепер менше використовують важку бронетехніку, але більше залучають мотоцикли, баггі та інші легкі засоби, навіть електросамокати. Чому – у матеріалі Коротко про.

Важкої техніки у росіян поменшало

Спікер Оперативно-тактичного угруповання "Луганськ" Дмитро Запорожець каже, що російські війська почали активно застосовувати мототехніку на фронті, проводять навчання особового складу та роблять високі ставки на те, що це дасть результати.

"Противник проводить спеціальні курси для особового складу на мотоциклі - подолання різного роду перешкод із застосуванням такої техніки, поділяючись на різні ролі в групі. Орієнтовно це три-п'ять мотоциклів у групі за кількістю, де один - це той, на якому розміщений РЕБ, також є розмежування, наприклад, мотоцикліст-штурмовик, мотоцикліст-мінер, мотоцикліст, який буде задіяний у разі евакуаційних заходів", - розповів він в ефірі національного телемарафону.

За його словами, росіяни ставлять високі ставки, що цей компонент принесе їм у перспективі певні результати.

"Але загалом зрозуміло, що ворог вдається до такої тактики насамперед через те, що важку техніку чи іншу броньовану складову ми активно знищуємо", - зазначив Запорожець. При цьому він стверджує, що лише на Сіверському напрямку за минулий тиждень було знищено до 100 одиниць мототехніки.

А також, ймовірно, росіяни намагаються подолати дефіцит важкої техніки, який виник унаслідок великих втрат влітку та на початку осені 2024 року.

Мотоцикл важче знищити, ніж танк чи БМП

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) також дійшли висновку, що Росія готується до систематичної інтеграції використання мотоциклів у наступальних операціях в Україні влітку та восени 2025 року. За даними ISW, російські підрозділи все частіше проводять механізовані та комбіновані моторизовані штурми, а також перевозять піхоту мотоциклами та цивільними транспортними засобами по всій лінії фронту. Така тактика дозволяє своєчасно підвищити ефективність штурмових дій.

26 квітня Міністерство оборони Росії опублікувало відеозапис, на якому, імовірно, видно підрозділи 299-го (повітряно-десантного) полку ПДВ (98-ї дивізії ПДВ), які відпрацьовують наступальну та оборонну тактику на мотоциклах у групах по дві-три особи на російському полігоні.

"Відео вказує на те, що російські військові, ймовірно, розробляють тактичну доктрину для систематичного наступального використання мотоциклів і, можливо, готуються надати збільшену кількість мотоциклів російському персоналу в Україні", - йдеться у звіті ISW.

Українські військові на фронті також говорять про різке збільшення кількості мотоциклів та іншої легкої техніки на зіткненні. "Якщо раніше було 1, 2, 3, 5 транспортних засобів, то зараз може їхати і 40. Відповідно, таку кількість досить складно зупинити", - розповів в ефірі телемарафону військовий-артилерист з позивним "Один".

Мотор мотоцикла не дає почути шум безпілотника

Але це палиця з двома кінцями. З одного боку, мотоцикли дозволяють російським солдатам підвищити свою швидкість та маневреність, і це дає можливість уникнути ударів українських безпілотників. З іншого - гучний шум мотоцикла заважає водієві чути дрони, що наближаються.

Українські військові добре усвідомлюють зростаючу загрозу. Підрозділи розвідки фіксують підготовку російських сил до використання мотоциклів у реальних бойових умовах. Відповідно, зростає потреба у вдосконаленні методів боротьби з мобільними цілями та розробці нових тактичних прийомів, здатних нейтралізувати переваги мотоциклів.

Російська ставка на мотоцикли свідчить про спроби віднайти асиметричні відповіді на українські технологічні переваги. Проте чи ця тактика стане ефективною - залежить від здатності обох сторін пристосовуватися, передбачати кроки противника і оперативно змінювати підходи до ведення війни.

Думка експерта

Іван Тимочко, голова ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ:

– Мотоцикли, баггі та інший легкий транспорт аж до самокатів – це головна ознака нестачі важкої техніки у окупантів, яка змушує їх адаптуватися до ситуації.

А крім того, вони зрозуміли, що штурми «пішки» призводять до великих людських втрат. І їм не вдається розгорнути свій стратегічний успіх – стільки гине їхніх солдатів.

Тож і пересадили штурмовиків на мотоцикли. З допомогою мотоциклів вони хочуть пробивати нашу оборону не на 5-20 кілометрів, а на 50. Але їм це не вдається. Нам потрібно, і ми це робимо, – ставити інженерні загородження, колючий дріт, їжаки, міни та контролювати дронами повітряний простір.

Теги за темою
російська агресія
Джерело матеріала
loader