Російські хакери атакували урядові сайти Румунії у день виборів президента
Група російських хакерів DDOSIA/NoName057 атакувала сайти держустанов Румунії та кандидатів у президенти у день голосування за президента у першому турі, 4 травня. Про це повідомило видання TechRider.
Нападу зазнали сайт Конституційного суду Румунії, головний урядовий портал, сайт Міністерства закордонних справ Румунії та сайти кандидатів у президенти.
За даними Національного управління з кібербезпеки, серед уражених сайтів політиків — ресурси кандидата від правлячої коаліції Кріна Антонеску та мера Бухареста Нікушора Дана, який балотується як незалежний кандидат.
Хакери взяли на себе відповідальність за кібератаку у своєму телеграм-каналі, вказавши серед цілей сайти міністерств внутрішніх справ та юстиції. Національне управління кібербезпеки Румунії заявило, що перераховані хакерами ресурси відновили роюоту станом на 14 годину за місцевим часом.
Проросійська хакерська група NoName057(16) відома атаками на урядові сайти, медіа та приватні компанії в Україні, США та країнах Європи. У березні 2022 року вона вчинила DDoS-атаки на українські видання Zaxid і Fakty.UA. Це стало початком кампанії з дестабілізації цифрової комунікації в контексті повномасштабної війни.
4 травня у Румунії пройшов перший тур президентських виборів, за підсумками якого перемогу здобув проросійський лідер ультраправих Джордже Сіміон, який набрав 40,94%, а прозахідний ліберальний мер Бухареста Нікушор Дан — 20,99%. Вони будуть суперниками у другому турі.
Нагадаємо, це друга спроба обрати президента Румунії.
24 листопада 2024 року у першому турі перше місце посів безпартійний, ультраправий, проросійський кандидат Келін Джорджеску, який виступав за вихід країни з Євросоюзу та НАТО і прихильно відгукувався про Росію. На останніх соцопитуваннях він набирав лише 4–7%, проте на виборах отримав понад 22% голосів. Свою передвиборчу кампанію він проводив переважно в тіктоку, де його ролики набрали популярності.
Румунський національний медіарегулятор подав офіційну скаргу до Брюсселя, закликавши розслідувати дії тіктоку через імовірне втручання мережі у вибори. Там також закликали призупинити роботу соцмережі в країні перед другим туром виборів.
На початку грудня 2024 року президент Румунії Клаус Йоганніс оприлюднив документи розвідки, які свідчать про втручання в президентські вибори на підтримку проросійського кандидата за допомогою тіктоку і низки кібератак, зокрема російських.
6 грудня Конституційний суд Румунії одноголосно скасував результати першого туру президентських виборів, у якому переміг Келін Джорджеску. Виборчий процес постановили запустити наново.
Наприкінці грудня 2024 року Єврокомісія почала офіційне розслідування проти тікток через вплив на президентські вибори в Румунії. Зокрема йшлося про порушення соцмережею статей Закону про цифрові ринки (DSA). Генерального директора TikTok викликали до Європарламенту.
9 березня 2025 року Центральна виборча комісія (ЦВК) Румунії вирішила не допускати кандидатуру проросійського Келіна Джорджеску на президентські вибори. 10 членів комісії з 14 визнали його кандидатуру недійсною, попри попереднє рішення Конституційного суду Румунії дозволити політикові знову балотуватися у президенти.
24 квітня тікток оголосив про нові заходи, спрямовані на захист платформи під час президентських виборів у Румунії. Серед головного — створення Виборчого центру і запуск кампанії з медіаграмотності.
Фото: Shutterstock
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.

