Українські розробники створили інноваційний аеростат для ЗСУ, що ретранслює зв’язок на 100 км
Українські розробники створили інноваційний аеростат для ЗСУ, що ретранслює зв’язок на 100 км

Українські розробники створили інноваційний аеростат для ЗСУ, що ретранслює зв’язок на 100 км

Українська компанія Aerobavovna активно впроваджує у збройних силах аеростати, які виконують функції ретрансляторів зв’язку та платформ для розвідки на дистанціях до 100 кілометрів. Один із таких апаратів вже передано Силам спеціальних операцій за сприяння проекту «Мілітарний». За словами гендиректора компанії Юрія Висовня, повітряні системи з гелієвим наповненням стали важливим інструментом у боротьбі на фронті — особливо в умовах широкого застосування дронів.

З 2023 року Aerobavovna розгорнула десятки аеростатів у зоні бойових дій. Вони оснащені антенами, радіоретрансляторами, датчиками виявлення БПЛА та іншими системами. Завдяки цьому ударні й розвідувальні дрони можуть працювати на значно більших відстанях, а також виявляти ворожі командні пункти без прямої видимості. Висовень зазначає, що аеростати можна розгорнути «за лічені хвилини» та утримувати в повітрі кілька днів.

Компанія виникла під час повномасштабного вторгнення росії: перша спроба створити пастку для дронів-камікадзе «Шахед» виявилася невдалою, однак згодом розробники Дмитро Хмара та Олександр Лозинський адаптували концепцію під нову нішу — підсилення зв’язку для дронів. Уже перший зразок, оснащений радіопередавачем Motorola, довів свою ефективність у польових умовах.

Сучасні моделі аеростатів здатні триангулювати сигнали ворожих БПЛА на відстані до 90 км та витримують швидкість вітру до 90 км/год, завдяки інтегрованим системам стабілізації та утримання антен. Швидке розгортання забезпечує електрична лебідка — найменший апарат можна запустити на висоту 500 метрів менш ніж за 7 хвилин з моменту вивантаження з машини.

Aerobavovna також працює над концепцією перехоплення дронів-камікадзе: разом із компанією Maxon Systems планується розміщення на аеростатах дронів-перехоплювачів. Це дозволить зустрічати «Шахеди» вже на їхній висоті польоту, скорочуючи час реакції. Проєкт перебуває на ранній стадії, але у разі успіху перші системи можуть з’явитися на фронті вже до кінця 2025 року.

Джерело матеріала
loader
loader