На Землі все ще є дерево, яке жували викопні динозаври: де воно знаходиться
На Землі все ще є дерево, яке жували викопні динозаври: де воно знаходиться

На Землі все ще є дерево, яке жували викопні динозаври: де воно знаходиться

Наша планета є домівкою для неймовірної кількості життя і деякі екземпляри заслуговують на особливу увагу. Наприклад, на Землі все ще існує стародавнє хвойне дерево, що процвітало ще за часів динозаврів, але тепер воно перебуває під загрозою зникнення.

Про це пише IFLcience.

Коли йдеться про живі копалини, більшість із нас, імовірно, згадають про крокодилів, алігаторів, акул та інших первісних істот, які блукали Землею мільйони років тому і продовжують блукати досі. Але що щодо дерев?

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Живі копалини на Землі

На планеті є одне дерево, також відоме як "дерево динозаврів", яке раніше гризли вищі хижаки юрського періоду. Тривалий час це хвойне дерево вважали вимерлим, проте 1994 року його випадково відкрили повторно і тепер воно є одним із найрідкісніших дерев у світі. Але зараз зусилля зі збереження намагаються повернути цей живий зв'язок із доісторичним минулим з краю прірви.

Сосни Воллемії (Wollemia nobilis) є частиною сімейства Араукарієвих, до якого входять мавпячі головоломки. Вони є вічнозеленими хвойними деревами, які виглядають світло-зеленими з голчастим листям. Представники цього виду можуть виростати приблизно до 40 метрів заввишки, а їхня кора груба і вкрита глибокими борознами.

Сосни Воллемії в ботанічному саду
Фото: Wikipedia

Дерево динозаврів

Сосни Воллемії отримали своє прізвисько "дерево динозаврів" через те, що в літописі скам'янілостей містяться зразки, яким близько 200 мільйонів років — тобто вони процвітали за часів динозаврів. Тривалий час вважалося, що ці стародавні дерева вимерли близько 70-90 мільйонів років тому, проте 1994 року Девід Нобл, австралійський дослідник і ботанік, виявив групу, яка росла в ізольованій ущелині в національному парку Воллеміі, Новий Південний Уельс, Австралія.

Дослідники зазначають, що повторне відкриття виду стало важливим ботанічним досягненням, але вчені також виявили, що сьогодні дерева перебувають під загрозою зникнення, а тому вони надзвичайно рідкісні. З моменту повторного відкриття вид було занесено до Червоного списку МСОП як вид, що перебуває під загрозою зникнення.

100 екземплярів у дикій природі

Дерева все більше наражаються на ризик хвороб і лісових пожеж. Фактично, 100 екземплярів, які все ще зростають у дикій природі, були майже знищені під час лісових пожеж, які спалили понад 10 мільйонів гектарів землі у східній Австралії у 2019-2020 роках.

У результаті дослідники зосередилися на тому, щоб розводити генетично різноманітні сосни Wollemi. Тепер учені передають зразки в ботанічні сади по всьому світу, якщо місце придатне для проростання виду. Є надія, що ця "метаколекція" — об'єднані фонди групи колекцій, які, хоча й належать різним організаціям, можуть вивчатися і про які можна піклуватися спільно — допоможе захистити вид від зміни клімату.

Раніше Фокус писав про те, що дуже незвичайне дерево Землі: його квіти змінюють стать кожен сезон протягом 40 мільйонів років.

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader