Стан військових після російського полону свідчить про порушення росіянами Женевської конвенції - Лубінець
Стан військових після російського полону свідчить про порушення росіянами Женевської конвенції - Лубінець

Стан військових після російського полону свідчить про порушення росіянами Женевської конвенції - Лубінець

Фізичний стан військовослужбовців, які повернулись з російського полону, свідчать, що росіяни продовжують порушувати Женевські конвенції у питанні поводження з військовополоненими.

Про це в телеефірі повідомив уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець, передає Укрінформ.

"Цей обмін відбувся в продовження попереднього обміну. Був зроблений акцент на військовополонених, які найдовше в полоні. Більша частина хлопців, які сьогодні повернулись, перебували в полоні з 2022 року. Це хлопці 2000 року народження і молодші", - наголосив Лубінець.

За його словами, на місці обміну полоненими перебували представники омбудсмена, які оглядали повернутих з полону українців.

"Вони спілкувались з повернутими нашими героями з російського полону. Перший огляд, в якому стані повертаються. Ми зразу фіксуємо порушення прав українських військовополонених з боку Російської Федерації. Я думаю, що навіть от по фотографії, по відео кожен може побачити, в якому фізичному стані повертаються наші герої. І дійсно, ми навіть на підставі цього можемо стверджувати, що, на жаль, російська сторона продовжує порушувати Женевські конвенції, негідно поводитись з українськими військовополоненими", - заявив Лубінець

Він наголосив, що з обміном полоненими допомогли Об'єднані Арабські Емірати, які традиційно стали посередниками між Україною та російською стороною.

"Завжди обмін використовується українською стороною для напрацювання майбутніх обмінів. Тобто так само і цей не став виключенням. Цей обмін у нас є продовженням попереднього обміну. ...Непроста комунікація у нас відбувається (з російською стороною - ред.). Але ми все ж сподіваємося, що російська сторона підтримає пропозицію України проводити великі обміни: в першу чергу повернути тих, хто найдовше в полоні, а також хто потребує негайної медичної допомоги. Тому окремо був складений список щодо медичного стану: важко поранені, важко хворі", - наголосив Лубінець.

Відповідаючи на питання, чи є кількість людей для обміну пропозицією російської сторони, омбудсмен відзначив, що пропозицію завжди подає українська сторона.

"Ні, це українська завжди ініціатива. Ми виступаємо з ініціативними листами до наших партнерів (посередників у перемовинах щодо проведення обмінів полоненими - ред.). Тільки у 2025 році ми вже неодноразово передавали великі списки через посередників до російської сторони з ініціативою організувати великі обміни щодо абсолютно всіх українських військовополонених, які зафіксовані в офіційному статусі "військовополонений" або "особа, яка зникла безвісти"", - додав Лубінець.

Уповноважений також відзначив, що у 2025 році відбулось вже кілька повернень українських військовослужбовців з російського полону.

"Добре, що обміни відбуваються. Принаймні ми бачимо їх системність, що в нас в 2025 році не було ще жодного місяця, коли б у нас би не відбувся обмін, менший або більший. Але наша задача: повернути абсолютно всіх. Якби росіяни не маніпулювали цим питанням, як ви всі бачите, ми показуємо ефективність в цій роботі, незважаючи на перепони з російської сторони" - додав він.

Лубінець також розповів, що росіяни продовжують намагатись затягувати процес перемовин щодо обмінів.

"Їхні найголовніші перепони, якими вони створюють складнощі - це затягування. Наприклад, це постійне уточнення якихось даних та верифікація списків. Я неодноразово стикався з ситуацією, коли ми списки вже передали та ми починаємо їх обговорювати. А (від росіян - ред.) вкотре звучить, мовляв, вони (списки - ред.) не отримували - пришліть ще раз", - додав він.

Як повідомляв Укрінформ, 6 травняміж Україною і Росією відбувся великий обмін полоненими. 205 українських захисників були звільнені з російського полону.

Джерело матеріала
loader
loader