Росіян усюди повно? В яких країнах українським туристам варто бути пильними і як уникнути конфліктів
Росіян усюди повно? В яких країнах українським туристам варто бути пильними і як уникнути конфліктів

Росіян усюди повно? В яких країнах українським туристам варто бути пильними і як уникнути конфліктів

Туроператори та психологи розповіли що робити, якщо поруч з вами агресивні громадяни ворожої держави

Період відпусток – довгоочікуваний час для відпочинку та відновлення. Проте для українців поїздка до популярних туристичних напрямків може приховувати сюрпризи у вигляді зустрічі з громадянами Росії, накачаними ворожою пропагандою.

Чи існують країни та готелі, які відмовляються обслуговувати туристів з РФ, як поводитися при вимушеному контакті з росіянами, чи є сенс звертатися до поліції у разі конфлікту та чи варто взагалі вступати в дискусії з представниками держави-агресора. Відповіді на ці питання дізнавався "Телеграф".

Росіяни всюди

Не секрет, що на популярних туристичних напрямках, де традиційно відпочивають українці, часто можна зустріти і російських туристів. Туреччина, Єгипет та Таїланд не запроваджували обмежень на в'їзд для громадян РФ, тому ймовірність таких зустрічей досить висока.

Більше того, багато росіян, які виїхали з країни, оселилися у Вірменії, Грузії, Об’єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ), США, Німеччині та інших країнах Західної Європи. За офіційними російськими даними за 2024 рік з Росії виїхало понад 2 мільйони мігрантів, і частина з них спакували валізи саме до вказаних держав.

У Німеччині після повномасштабного вторгнення Росії в Україну року різко зросла кількість злочинів і нападів на українців, що мають політичний підтекст. Так, за 2022 рік у Берліні було зафіксовано понад 3400 звернень від постраждалих українців, що удвічі більше, ніж у 2021 році.

Варто лише згадати, як торік Україну сколихнув випадок, коли 57-річний росіянин убив двох українських військових у німецькому містечку Мурнау. Жертви отримали ножові поранення: один загинув на місці, інший помер у лікарні. Обидва були військовослужбовцями, які проходили медичну реабілітацію в Німеччині після поранень на війні. Підозрюваний у вбивстві є громадянином Росії й, за даними прокуратури, прихильником "русского міра".

"Вибір готелю може мінімізувати ризики"

Врешті-решт, до конфліктних ситуацій можна підготуватися. Ще на етапі планування своєї поїздки можна обрати готелі та курорти, де традиційно менше туристів з Росії. Щоправда, як говорить в розмові з "Телеграфом" СЕО туристичної компанії "Полечу, куди хочу!" Наталія Якименко, принципових готелів, які б відкрито заявили про формат "no russians", не існує.

— На початку війни ще можна було говорити про певні випадки. Наприклад, у Туреччині була мережа готелів, яка не розміщувала росіян. Але за рік це все зникло, бо готелі просто не можуть дозволити собі втрачати такий великий обсяг клієнтів. — говорить вона. — Готель на 300–400 номерів хоче бути повністю заповненим з кінця квітня до початку листопада. В Україні ж немає стільки фінансово спроможних туристів.

За словами Наталії Якименко, під час бронювання туру неможливо дізнатися національний склад гостей готелю. Це не кінотеатр, де видно, які місця зайняті. Ви обираєте певну категорію номера — стандарт, сімейний чи люкс — але не знаєте, де саме він буде розташований і хто перебуватиме поруч.

— Про склад гостей можна дізнатися хіба що з відгуків клієнтів або з поїздок наших менеджерів. Наприклад, приїжджаєш у готель у Марса-Аламі (Єгипет), і бачиш, що там переважно європейці чи українці, бо з Росії немає прямих рейсів. Люди добираються через Кишинів, Варшаву, Катовіце, Жешув тощо. В таких випадках — так, ймовірність зустріти росіян менша, — ділиться СЕО туристичної компанії.

Найменше росіян буде в Європі, не тому, що вона їх не приймає, а через складний візовий режим. Раніше, наприклад, це стосувалося Тунісу: якщо не було прямого чартеру, візу було складно отримати. Тому їм було незручно і вони туди не їздили.

Щодо країн Азії — там росіяни є скрізь. Вони мають прямі перельоти майже всюди. А в нас — жодного прямого рейсу, все через сусідні країни. Тому багато українців летять з Німеччини чи інших країн Центральної Європи, де вони зараз перебувають, — відзначає Наталія.

На жаль, туристичні компанії не можуть гарантувати, що українці не зустрінуть росіян під час відпочинку. Вони можуть лише рекомендувати ті місця, де їх менше.

— Наприклад, є один готель в Єгипті з європейською атмосферою — там росіянам не цікаво. Їм цікаві готелі типу мережі "Rixos" з all inclusive (все включено — ред.), де можна цілий день пити й веселитися. А в спокійні готелі вони не їдуть, — говорить Якименко.

У Туреччині, зокрема в місті Сіде, росіян не так багато. Однак, туроператори все одно не можуть гарантувати, що їх там зовсім не буде. В Європі їх значно менше, але вони все одно там є.

За словами СЕО туристичної компанії "Полечу, куди хочу!", серед безпечних країн з мінімальною присутністю туристів з РФ залишаються європейські країни, як-от Норвегія, Нідерланди, Фінляндія. В основному, через візові обмеження. Ці держави припинили приймати документи на оформлення туристичних віз від громадян Росії.

Країни з мінімумом туристів з Росії

Норвегія припинила видачу туристичних віз росіянам ще навесні 2022 року, а пізніше ввела заборону на в'їзд росіян і з іншою неважливою метою та обмежила в'їзд російським автомобілям. Фінляндія також заборонила в'їзд росіянам з туристичними цілями навіть за наявності шенгенської візи. Також Нідерланди (разом з Данією та Бельгією) призупинили або обмежили видачу туристичних віз росіянам.

— Українські туристичні компанії розуміють за замовчуванням той факт, що українці не хочуть контактувати з росіянами. Тому ми зазвичай самі порушуємо це питання, коли говоримо про країну. Але слід розуміти: ми всі дорослі люди й усвідомлюємо, що там, де популярні all inclusive напрямки, без віз — росіяни, на жаль, будуть, — говорить Наталія Якименко.

Зрештою, уже на самому курорті логічно уникати місць, які популярні серед російських туристів. Це стосується як ресторанів і барів, так і екскурсійних програм чи вечірніх заходів.

Поліція не завжди стане на ваш бік

Як розповідає Наталія Якименко, конкретно їхня туристична компанія не стикалася з ситуаціями, коли на місці виникали якісь конфлікти. Адже коли росіяни чують українську мову — їх наче "трусить", і вони просто відходять.

По-друге, якщо й виникає якась конфліктна ситуація — звісно, можна викликати поліцію. Але треба розуміти: перебуваючи на території іншої держави, ви підпадаєте під юрисдикцію її законів.

— Це вплине на обох учасників інциденту, і кожен буде давати пояснення. Малоймовірно, що когось справді затримають [якщо мова не про вбивство, важке фізичне насильство, викрадення тощо], адже ми всі не є резидентами. Сутички зазвичай, вирішуються на рівні готелю, — пояснює вона.

Якщо турист поводиться неприйнятно — готель має право виселити його без пояснень і без повернення грошей. Такі випадки бувають, хоча це стосується не конкретно конфліктів з росіянами, а взагалі випадків, коли туристи "перегинають" у поведінці.

— Одного разу ми знімали проєкт для людей з інвалідністю — там був Денис. Він на протезах, але керує електричним візком. І от у Єгипті він зустрівся на території готелю з військовим з Росії. Але вони обидва зрозуміли, що з різних реальностей. Тож попросту уникали одне одного. Напруга в повітрі відчувалася, але до інцидентів не дійшло, — розповідає Якименко.

Звісно, важливо пам'ятати, що в разі небезпеки можна звернутися за допомогою. Основною інстанцією для українців за кордоном є консульство України в країні перебування. Для офіційної фіксації інцидентів слід звертатися до місцевої поліції, а для вирішення конфліктів на території готелю — до адміністрації готелю або представника туроператора.

Також можна перевірити, чи покриває ваша туристична страховка юридичні консультації. Деякі розширені поліси включають такі послуги.

Отже, головні юридичні поради: знати місцеві закони, зберігати документи, фіксувати порушення, звертатися до офіційних осіб.

До речі, як раніше повідомляв "Телеграф", на території України правова база для вирішення суперечок щодо музичного контенту країни-агресора залишається недосконалою. Через ці прогалини прихильники російської попси практично не несуть відповідальності за свої вподобання. Законопроєкт, що може хоч якось виправити ситуацію, вже другий рік припадає пилом у комітетах Верховної Ради. А Нацполіція офіційно заявила: окрему статистику щодо звернень про використання російської музики в публічних місцях не веде.

"Росіяни будуть провокувати, але сенсу з ними розмовляти немає"

Це абсолютно природна реакція, коли зустріч з росіянами викликає сильні емоції в українців. Тому перед поїздкою за кордон варто заздалегідь задати собі кілька важливих питань. Що я відчуваю при думці про зустріч із росіянами? Яка моя емоційна реакція? Страх, злість, сором, напруга, бажання щось сказати чи зробити?

Як говорить в розмові з "Телеграфом" досвідчений психолог ГО "Військова школа "Боривітер" Олег Крець, чесні відповіді на ці питання допоможуть вам краще розуміти себе й уникнути імпульсивних дій у незручній ситуації.

— Ці внутрішні реакції варто пропрацювати заздалегідь, ще в Україні. Якщо емоції сильні — варто звернутися до психолога або психотерапевта. Проговоріть усе: ваші тригери, досвід, втрати. Бо ми всі вже маємо втрати — у когось вони глибші, у когось — менш відчутні. Але війна є, і вона торкнулася кожного, — говорить психолог.

Психолог Олег Крець: “Проживши ці емоції, ви зможете краще контролювати себе там, коли зустрінетеся з потенційним тригером”

— Коли ви усвідомите, що саме відчуваєте, запитайте себе: "Що я хочу з цим зробити?". Ви хочете висловити щось агресивне? Довести свою правоту? Висміяти чи присоромити? Чи отримати відчуття перемоги? Ставте собі запитання: для чого мені це? Який мій внутрішній мотив? Якщо ваші дії не усвідомлені — є ризик наробити помилок, потрапити в конфлікт, поліцію чи навіть під загрозу фізичної безпеки, — пояснює Олег Крець.

За його словами, у разі словесної провокації з боку росіян варто пам’ятати: це їхній стан, не ваш. Не одягайте його на себе. Ви маєте ціль — спокійний відпочинок та безпека. Не витрачайте енергію на безглузде змагання, тим більше на ворожому полі. Вони часто провокують, адже це їхня модель поведінки.

Як говорить в коментарі "Телеграфу" експертка з соціальної та політичної психології Світлана Чуніхіна, якщо ви не підозрюєте у собі надмірної реакції на зустріч з росіянами, то попросту не вступайте в дискусії з людьми, які представляють країну-агресора.

Політичний психолог та заступник директора Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Світлана Чуніхіна. Фото: Дмитро Ларін / УП

— Переконувати росіян марно. Час пояснень давно минув. Ми громадяни країн, які перебувають у стані війни. Єдина форма "спілкування", яка зараз реально триває — це збройне протистояння. Все інше, зокрема випадкові словесні суперечки чи конфлікти, — беззмістовне і потенційно небезпечне, — говорить експертка.

Безумовно у випадку фізичної загрози ви маєте повне право захищати себе. Варто заздалегідь продумати, як саме ви це зробите: крик, привернення уваги, використання підручних засобів. Знайте, як діяти, де сховатися, як реагуватиме ваша дитина, якщо вона з вами.

Як вважає психолог Олег Крець, з дітьми потрібно чесно проговорити ситуацію. Поясніть, що є люди, які представляють державу, що вбиває українців. Спілкуватися з ними небезпечно. Якщо вони щось кажуть — краще не відповідати, а одразу звертатися до батьків, охорони, знайомих дорослих.

Дехто вважає, що діти нічого не розуміють. Насправді вони розумніше, ніж здається. Їм потрібно дати чіткі правила поведінки, адаптовані до їхнього віку, — говорить Крець.

Для власної безпеки, якщо ви ідентифікуєте поблизу росіян (особливо нетверезих, агресивних чи відверто ворожих), варто уникати контакту з ними. Психолог радить обійти таку компанію десятою дорогою і за потреби не демонструвати ознак української ідентичності: не розмовляти в цей момент українською поруч. Це не про слабкість — це про обачність і турботу про себе та близьких.

Водночас у повсякденному спілкуванні краще користуватися українською або англійською мовами. Це не лише питання ідентичності, але й практичний спосіб уникнути небажаних розмов. Російська мова може привернути увагу людей, з якими ви не хочете мати справу.

За словами експертки з соціальної та політичної психології Світлани Чуніхіної, це ж стосується і національної символіки на видимих речах чи одязі.

Огорнути себе українським прапором — це так чи інакше заява. Це публічне повідомлення, яке привертає увагу. Якщо ви робите це свідомо аби продемонструвати свою позицію — це чудово, але значить, що ви приймаєте всі ризики. Потрібно розуміти, що наразитися не лише на конфлікт з росіянами, а й із місцевими, які по-різному налаштовані. Тут усе залежить від країни, — говорить вона.

Основні поради: уникати прямого контакту, зберігати емоційну дистанцію, сконцентруватися на меті вашої поїздки, мати план як себе захистити.

Якщо ви читаєте цей текст, ймовірно, вже задумуєтеся наперед, як поводитися у разі зустрічі з громадянами країни-агресора. Зокрема "Телеграф" нагадує про існування простих технік самозаспокоєння: глибоке дихання, підрахунок до десяти, фізична активність. Все це допоможе впоратися з раптовим стресом. У випадку серйозних проблем з власним станом, як зазначалося вище, варто звертатися до спеціалістів.

Як ми вже розповідали раніше, у польському Щецині днями стався жорстокий напад на українське подружжя, яке вже дев’ять років мешкає в Польщі.

Теги за темою
Туреччина Європа Подорожі
Джерело матеріала
loader
loader