9 травня у Львові верховна представниця ЄС з зовнішньої та безпекової політики Кая Каллас повідомить про виділення Україні додаткового оборонного фінансування на суму 1 мільярд євро, а також про остаточне політичне затвердження створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
Про це вона заявила 8 травня у Варшаві під час неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів ЄС, передає DW.
Каллас уточнила, що трибунал буде спрямований на розслідування воєнних злочинів та злочину агресії. За її словами, ЄС також планує ухвалити 17-й санкційний пакет проти Росії на наступному засіданні Ради ЄС із закордонних справ 20 травня. Раніше глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро повідомив, що узгодження нового пакета санкцій відбувається у координації з США.
Проєкт трибуналу був підготовлений ще раніше й чекав на політичне рішення. Передбачається, що структура буде створена у межах Ради Європи. Завершальна технічна підготовка відбулася в березні у Страсбурзі під час зустрічі так званої "Основної групи", яка погодила необхідні документи — угоду між Україною та РЄ, статут трибуналу і регламент управління.
Учасники процесу неофіційно називають цей механізм "трибуналом для Путіна", оскільки міжнародне право визначає найвище керівництво держави як відповідальне за злочин агресії. Водночас міжнародні експерти підкреслюють, що через чинний імунітет чинний президент Росії, прем'єр Михайло Мішустін і глава МЗС Сергій Лавров не можуть бути притягнуті до відповідальності без фізичної присутності у суді.
Міжнародний кримінальний суд у Гаазі має юрисдикцію щодо злочинів агресії лише щодо країн, які ратифікували Римський статут із відповідними поправками. Росія до них не належить. Через це європейські партнери України ініціювали створення окремого механізму.
На фоні підготовки до запуску трибуналу стало відомо, що США вийшли зі складу Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA), створеного при Євроюсті. Рішення ухвалила адміністрація Дональда Трампа після його повернення на пост президента. Після виходу США з ICPA основна увага партнерів зосередилася на запуску трибуналу у форматі Ради Європи.
Нагадаємо, раніше Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе наголосив на важливості продовження роботи над створенням інструментів для притягнення Росії до відповідальності за злочини в Україні.
Ключовим питанням чиновник назвав притягнення Москви до відповідальності за протиправну агресію проти України та її наслідки. Він пообіцяв прогрес у питанні відшкодування збитків пересічних українців.
За його словами, Рада Європи, попри волатильність міжнародної ситуації, не відступиться від ідеї персонального покарання керівників РФ і продовжує працювати над створенням спецтрибуналу з питань злочину агресії проти України.