/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fff984783435ac5aed4814f3982bb42f5.jpg)
У Королівській опері Швеції відбувся концерт, присвячений українським співакам Менцинському та Крушельницькій
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, подія стала частиною щорічного масштабного Європейського фестивалю "Українська весна", який щороку знайомить шведську публіку з українською культурою.
Організатором фестивалю є Український інститут у Швеції.
У вступному слові художня керівниця фестивалю, шведсько-українська піаністка Наталія Пасічник зазначила, що концерт присвячений 150-річчю тенора Модеста Менцинського та сопрано Соломії Крушельницької.
"Обоє митців були найяскравішими оперними зірками початку ХХ століття. Обоє народилися на Галичині та навчалися у Львівській консерваторії у педагога з вокалу Валерія Висоцького. Вони були друзями та сценічними партнерами. Менцинський називав Крушельницьку своєю "хрещеною матір’ю в мистецтві", – сказала Пасічник.
У Королівській опері Швеції вперше відбувся концерт, присвячений українським оперним зіркам Менцинському та Крушельницькій / Фото: Bengt Gustafsson
Ведучим вечора став шведський музикознавець і дослідник оперного мистецтва Нільс Йоран. Він розповів публіці історію життя і мистецької дружби Менцинського та Крушельницької.
"Модест Менцинський, уродженець України, зробив блискучу кар’єру в Королівській опері Стокгольма та виступав на найпрестижніших сценах Європи. Його унікальний талант і музична спадщина продовжують надихати покоління. Швеція стала для Менцинського другою батьківщиною, де він отримав найвищі мистецькі відзнаки та створив сім’ю. Соломія Крушельницька, одна з найвидатніших оперних співачок світу, підкорила оперні сцени своєю винятковою майстерністю та пристрастю до музики. Їхнє листування та творча співпраця стали легендарними, і цього вечора ми вшановуємо їхню пам’ять", – розповів Нільс Йоран.
У програмі прозвучали італійські арії, польські та українські романси, українські народні пісні в класичній обробці з репертуару видатних оперних співаків.
Відома українська оперна співачка Софія Соловій (сопрано) виконала твори з репертуару Соломії Крушельницької. Серед них - арії з опер "Тангойзер" Ріхарда Вагнера, "Мадам Баттерфляй" Джакомо Пуччіні, "Аїда" Джузеппе Верді, "Галька" Станіслава Монюшка, пісенні твори українського композитора Станіслава Людкевича та українські народні пісні. Акомпанувала їй українська піаністка професорка консерваторії в Граці (Австрія) Жанна Микитка.
Програму Модеста Менцинського виконав Лутандо Каве (баритон). Він заспівав твори Миколи Лисенка – "Ой не світи, місяченьку" та "Мені однаково" на слова Тараса Шевченка, арії з опер "Отелло" Джузеппе Верді, "Фігаро" Моцарта, "Кармен" Бізе та інші. Акомпанував піваку викладач музичного мистецтва Стокгольмської оперної школи Мартін Хельстрем.
У залі були присутні прямі нащадки Менцинського, які нині мешкають у Стокгольмі.
На концері був аншлаг. Шведська публіка оваціями стоячи вітала артистів після його закінчення.
Український інститут у Швеції – громадська організація, заснована у Стокгольмі у 2014 році українсько-шведською піаністкою Наталією Пасічник з метою поширення культурної спадщини України та сприяння кращому розумінню і знанням української культури та історії у Швеції. Організація, зокрема, забезпечує присутність України на міжнародних культурних майданчиках та підвищення обізнаності про нашу країну в Європі, що сприяє зменшенню впливу російської дезінформації.
Фото: Bengt Gustafsson
