/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F49fdc2d8462a2ef5267178624d9217ef.jpg)
Забужко поділилася візією сьогоднішньої Європи під час форуму «Діалоги про Європу» на Закарпатті
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу
«Моя візія сьогоденної Європи та її майбутнього, чому вся Європа сьогодні є Центральною Європою, дивним чином збігається з візією колишнього шефа британської розвідки 2014–2022 років Алека Юнгера, який в одному з інтерв’ю BBC, обговорюючи європейську політику Трампа, зазначив: «Путін розбудив Україну, Трамп розбудив Європу», - сказала Забужко під час вступної промови на форумі.
За її словами, сказане Юнгером дивовижним чином збіглося у формулюваннях з тим, що вона намагалася говорити в публіцистиці з 2014 року.
«Він сказав, що Трамп продемонстрував non-european mindset - і це правда, і дуже важливий момент, на який прошу звернути увагу: великодержавницький, супердержавний підхід, назвіть як завгодно. Я називаю це імперським підходом. Світ, датований минулим століттям: світ холодної війни, світ, відформатований Ялтою, у якому великі держави, представлені старими білими чоловіками, вирішують долю малих держав. Ми всі бачили цю мапу, накреслену в Кремлі: який вигляд повинен мати новий світовий порядок і планета, пофарбована в чотири кольори. Уся Євразія — від Лісабона до Владивостока — російська, частина жовтим кольором — китайська, частина зеленим кольором — арабська, і західна півкуля — американська. Поділ на четверо, планета на чотири кольори з її зонами впливу — це та мова, якою говорить Путін, і це та мова, якою говорить Трамп; вона для нього врозумлива», - каже Забужко.
На її думку, теза Юнгера, що «це не європейський світогляд», дуже обнадійлива.
«Загальна універсальна формула, що Україна захищає Європу і свою незалежність - це свята правда. Але, крім усього іншого, Україна захищає й нову модель глобалізації - ту, в якій уперед має вести Європа. Мене дуже порадував учорашній лист семи міністрів закордонних справ, опублікований у «Нью-Йорк Таймс». Підписали цей лист міністри МЗС Балтії, Польщі, Чехії, України й Молдови. Ми маємо окреслення, оформлення з півночі на південь — від Балтійського до Чорного моря — нового поясу європейської безпеки. Певним чином це повернення шляху «із варяг у греки», це повернення до візії Мазепи, нової Європи Мазепи — «През шаблю маєм право», - акцентувала письменниця.
Забужко зазначила, що цей самий проєкт, у якому зберігається пояс безпеки, рівність потуг — незалежно від того, хто великий, хто малий: чи велика Польща, чи мала Курляндія, але вони мають спілкуватися на засадах рівноправного партнерства.
«Це і є повага, трепетна увага до унікальності кожного, до тієї самої розмаїтості, яку, до честі Європейського Союзу, за 30 років Європі вдалося зберегти, попри всі сумніви євроскептиків. І це інша модель глобалізації: глобалізація не загладою, не зоднаковінням, не вирівнюванням. Це універсалізація у відмінностях. Це інший колір мапи світу. Це кінець доби імперій — назвімо це так. І це, зрештою, те, за що ми, як нація, воюємо», - додала вона.
Як повідомляв Укрінформ, на Закарпатті проходить євроінтеграційний форум «Діалоги про Європу», де дискутують з європейськими інтелектуалами Центральної та Західної Європи про інтеграцію України в ЄС.
Для участі в серії відкритих та закритих дискусій на форум на Закарпаття з’їхалися інтелектуали та політичні експерти з України, Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Німеччини, Вірменії та Хорватії.
Фото: Інститут центральноєвропейської стратегії

