/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F432%2Fe84fb8334a3ce41bbbe4d2794b0651e2.jpg)
Рада скасувала старий Господарський кодекс: які наслідки для бізнесу
Господарський кодекс України, прийнятий у 2003 році, повинен був стати основою регулювання господарських відносин і кроком в напрямку адаптації економіки України до світових стандартів. Однак на практиці багато його положень були пережитком радянського бачення економічного розвитку країни.
З прийняттям Закону 4196-IX від 09.01.2025, Господарський кодекс з 28 серпня 2025 року визнається таким, що втратив чинність.
Це рішення поставило крапку в дискусіях навколо доцільності скасування Господарського кодексу, але, в свою чергу, підняло багато питань щодо можливих наслідків, у тому числі, з боку бізнес спільноти.
Перш за все, бізнесу, діяльність якого ведеться в одній із таких організаційно-правових форм як:
приватне підприємство
дочірнє підприємство
іноземне підприємство
підприємство об’єднання громадян (релігійної організації, профспілки)
підприємство споживчої кооперації
Рекомендуємо звернути увагу, що з 28.08.2025 буде заборонено створення юридичних осіб в цих організаційно-правових формах, а для існуючих надається трирічний строк для приведення їх статутів та внутрішніх положень у відповідність до вимог законодавства.
Варто зазначити, що законодавець, з одного боку, прямо не забороняє існування вищезазначених підприємств після закінчення перехідного періоду, але з іншого боку, правова невизначеність може негативно вплинути на взаємовідносини з контрагентами, банківськими установами, отримання державних гарантій, а також ускладнити ведення господарської діяльності в цілому.
Таким чином, з метою недопущення негативних наслідків для цієї категорії бізнесу, є сенс використати перехідний період для прийняття рішення щодо зміни організаційно-правової форми, обравши одну із форм, передбачену чинним законодавством.
Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.
