/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2Fc93392e1f2d63c9c724a7ef2fc646ca2.jpg)
Створення парку відкладається? Ділянки в Києві, де припинили гучну забудову, досі під арештом
Хоча формально забудовник відмовився від планів, суди за його участі тривають
За заявою про порятунок від житловоїзабудови території колишнього заводу Ріхерта, що розташована в Києві на Подолі й межує з історичною місцевістю гора Юрковиця, на сьогодні може стояти… банальна неможливість виконувати жодні роботи. Адже наразі земельні ділянки перебувають під арештом, що підтвердили “Телеграфу” у прокуратурі. І поки не буде ухвалене судове рішення про його зняття, створювати парк формально теж не можна.
Про зміни в долі промислової зони в межах вулиць Кирилівської (попередня назва Фрунзе), Нижньоюрківської та провулка Мильного, де розташовані залишки колись великого заводу Ріхерта, стало відомо наприкінці квітня. Тоді культурна інституція ∄ (відома завдяки розташованому по сусідству “Клубу на Кирилівській” (К41) з гучними техно-вечірками, концертами, а також фонду з підтримки діячів мистецтв та військових) оголосила про викуп заводських будівель та оформлення довгострокової оренди на землю. Зроблено це було на кошти анонімного інвестора, а замість проєкту з забудови території житловими будинками авторства компанії A Development було заявлено про створення парку з озером та громадських просторів. Представники інституції у відповідь на запит “Телеграфу” повідомили, що поки “триває робота над концепцією використання території”, й пообіцяли познайомити з вже готовим варіантом.
Були питання у нашого видання до інституції й щодо учасників та особливостей угоди, але вони залишились без відповіді через бажання інвестора бути в тіні. Як вдалось з'ясувати, скоріш за все, йшлось не про пряме придбання заводських будівель та переоформлення оренди, а про зміни власників компанії, які мали право розпоряджатися нерухомістю. Це, зокрема, ТОВ “В-Констракшн”, що викупила свого часу головний корпус півзаводу Ріхерта, димар, житловий та конторський будинок по вулиці Кирилівській, 35, які є пам’ятками архітектури місцевого значення, а також орендувало землю під ними площею 0,7005 га (кадастровий номер 8000000000:85:311:0066). Та ТОВ “Керамблоки-Інвест” – орендар 10,7496 га (кадастровий номер 8000000000:85:311:0033), що розташовані впритул до основного корпусу заводу, та власник інших заводських будівель на цій землі. У середині лютого до переліку засновників обох фірм увійшов найбільший виробник соняшникової олії та експортер зернових “Кернел Трейд” – засновником і основним власником якого є колишній народний депутат та мільярдер Андрій Веревський.
При цьому формально виконувати жодних операцій принаймні з гектарами, що перебувають в оренді у ТОВ “Керамблоки-Інвест”, було не можливим. Адже триває судовий розгляд за зверненням адвоката й активіста Олександра Дядюка, що оскаржив видані фірмі містобудівні умови та обмеження (МУО) та дозвіл на виконання будівельних робіт. Пояснюючи свою позицію у дописі на Facebook, він наголошував на значенні землі, де мали б “вирости” житлові будинки. Адже тут, по-перше, “куди не стань, кругом історія, куди не копни, кругом археологія”. Йдеться, зокрема про те, що територія належить до Центрального історичного ареалу міста Києва та перебуває в зоні охорони пам`ятки ландшафту, історії місцевого значення «Історичний ландшафт Київський гір та долини р. Дніпро» та археологічній охоронній зоні, бо, наприклад, на схилах гори Юрковиця розташований могильник IX-XI.
А другий момент – це обмеження на висотність забудови в таких місцях, яке було проігноровано при видачі дозвільних документів. В підсумковому варіанті проєкту граничною висотою споруд було визначено 42 метри або 14 поверхів, а на думку юриста, з урахуванням специфіки території будівлі в цьому районі не можуть бути вищими за 15-27 метрів. Така норма існувала до 2022 року, але тоді Департамент охорони культурної спадщини КМДА встановив нові режими з трьома зонами регулювання забудови, які дозволяли висотність у 27, 36 та 42 метри. Це стосувалось, як з'ясував “Телеграф”, виключно території заводу Ріхерта по вулиці Кирилівській, 35.
На думку Олександра Дядюка, відповідні зміни не були обґрунтованими й порушували основи збереження “обличчя” історичної частини Подолу. Тож юрист вимагав визнати незаконними й скасувати МУО на проєктування будівництва житлового комплексу з об'єктами соціального та громадського призначення та підземним паркінгом в межах вулиць Кирилівська (Фрунзе), Нижньоюрківська та пров. Мильного, а з іншого боку – оскаржував дозвіл на виконання будівельних робіт за вказаною адресою, який ТОВ “Керамблоки-Інвест” отримало ще у серпні 2021 року.
Крім того, оборудки з землею на вулиці Кирилівській та висотністю майбутньої забудови привернули увагу правоохоронців. Ще у березні 2021 року було порушено кримінальну справу №42021102070000005 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 (“самоуправство”), ч. 1 ст. 367 (“службова недбалість”) КК України. В ухвалі Подільського районного суду міста Києва, зазначено, що на думку правоохоронців “максимальна висота забудови історичної пам’ятки, що охоплює земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:85:311:0033, сягала 42 метрів згідно наказу Департаменту КМДА від 24.05.2022 № 23, що прямо суперечить Генеральному плану м. Києва”.
При цьому слідчий відзначав, що існує ризик перевищення норми, адже “щодо земельної ділянки почали вчинятися незрозумілі дії”. А саме, у листопаді 2023 року Київська міська рада подовжила договір оренди ТОВ “Керамблоки-Інвест” на ділянку площею 10,7477 га. “Втім, з земельної ділянки 8000000000:85:311:0033 почали виділяти 2 ділянки - 0031 та 0032, та вживаються заходи з метою виведення землі з-під статуту «пам`ятки ландшафту». До з`ясування усіх обставин справи земельну ділянку слід арештувати, щоб унеможливити продовження будівництва до встановлення дійсних причин поділу землі та причин відсутності у Містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки вимог щодо висоти об`єктів забудови”, – наполягав представник поліції. Й суд таке рішення ухвалив.
“Телеграф” звернувся з запитом до Подільської окружної прокуратури міста Києва щодо поточного стану зазначеного кримінального провадження та ситуації зі статусом землі. У відповіді зазначено, що досудове розслідування у провадженні, яке здійснює слідчий відділ Подільського УП ГУНП, ще триває. При цьому повідомлення про підозру посадовим особам ТОВ “Керамблоки-Інвест” ще не вручалось.
До того ж рішення Подільського районного суду міста Києва від 18.11.2024 у справі №758/14636/24 про арешт майна набрало законної сили, не оскаржувалось власником майна, та земельні ділянки з кадастровими номерами 8000000000:85:311:0031 (загальною площею 4,8046 га) та 8000000000:85:311:0032 (загальною площею 5,9451 га) перебувають під арештом. А він, як зазначено в ухвалі, передбачає заборону використання, розпорядження, відчуження та здійснення будь-яких будівельних дій. Тобто не могло йтися про зміну орендатора тощо та й, відповідно, благоустрій зазначеної території з подальшим перетворенням її на парк та громадський простір теж під питанням.
Щодо перспективи судових справ за позовами Олександра Дядюка, юрист повідомив “Телеграфу”, що попри заяви девелопера про відмову від забудови й появу нових власників заводу Ріхерта, поки не має наміру відмовлятися від своїх вимог.
- Суд першої інстанції відмовив у відкритті провадження щодо скасування містобудівних умов та обмежень по будівництву по вулиці Кирилівській, 35, вважаючи, що справа підлягає розгляду в адміністративному суді, – повідомив “Телеграфу” Олександр Дядюк. – Я вважаю інакше, тому зараз на розгляді знаходиться моя касаційна скарга на відповідну ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва. Щодо скасування дозволу на виконання будівельних робіт, то розгляд справи призначений на 22 травня.
“Телеграф” й надалі слідкуватиме за розвитком ситуації навколо колишнього заводу Ріхерта.

