Дві пенсії одразу: хто в Україні має право на подвійні виплати та як їх оформити
Дві пенсії одразу: хто в Україні має право на подвійні виплати та як їх оформити

Дві пенсії одразу: хто в Україні має право на подвійні виплати та як їх оформити

Українцям розповіли, хто і як може отримувати дві пенсії одночасно.

Як передає "Хвиля", про це йдеться в ефірі YouTube-каналу "Народна думка".

В Україні багато пенсіонерів отримують лише один вид пенсії, але деякі категорії громадян мають законне право на отримання двох пенсій одночасно або однієї пенсії з суттєвою доплатою. Важливо зазначити, що ці додаткові виплати не призначаються автоматично — для їх отримання необхідно самостійно звернутися до відповідних державних органів із заявою.

"За законодавством України, у більшості випадків людина має право отримувати лише одну пенсію — за віком, за інвалідністю або у зв’язку з втратою годувальника. Але є низка випадків, коли людина має право отримати дві пенсії одразу, цілком законно", — розповів експерт.

Хто має право на подвійні виплати?

Особи з інвалідністю, які здійснюють догляд:

  • Українці з інвалідністю можуть отримувати дві пенсії одночасно (або пенсію та надбавку), якщо вони доглядають за іншою особою з інвалідністю (включаючи дитину з інвалідністю, дорослу особу з інвалідністю з дитинства I групи або одиноку особу з інвалідністю будь-якої групи), або перебувають у декретній відпустці.
  • Розмір надбавки за догляд може коливатися від 1280 до 6392 грн залежно від групи інвалідності та підгрупи особи, за якою здійснюється догляд. Для оформлення необхідно звернутися до відділення Пенсійного фонду з пакетом документів.

Виплата пенсій
Виплата пенсій

Особи з інвалідністю після втрати годувальника:

  • Особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю до 18 років можуть одночасно отримувати виплати у зв’язку з втратою годувальника та державну допомогу. Ключова умова — особа з інвалідністю має бути непрацездатною.

"Непрацездатними вважаються чоловік, дружина або батьки загиблого годувальника, якщо вони мають інвалідність або досягли 65 років", — уточнив експерт.

Особливі умови для вдів військовослужбовців: якщо померлий чоловік був військовим, вдова з інвалідністю, шлюб з якою був офіційно зареєстрований, може отримувати від 30% до 70% від зарплати чоловіка, але не менше 4722 грн.

Нововведення з травня 2025 року

З травня 2025 року розширили державну підтримку для осіб з інвалідністю.

Подвійну виплату можуть отримувати:

  • особи з інвалідністю, які досягли пенсійного віку;
  • особи з інвалідністю, які втратили годувальника.

Для оформлення другої пенсії необхідно відповідати вимогам щодо віку та страхового стажу (від 1 до 10 років для I і II груп інвалідності, від 1 до 14 років для III групи).

Розміри соціальних виплат за інвалідністю залишаються на рівні попереднього року:

  • I група (з дитинства): 100% прожиткового мінімуму (2360 грн).
  • ІІ група (з дитинства): 80% прожиткового мінімуму (1888 грн).
  • ІІІ група (з дитинства): 60% прожиткового мінімуму (1416 грн).
  • Діти з інвалідністю до 18 років: 70% прожиткового мінімуму (1652 грн).

Надбавка за догляд для осіб з інвалідністю I групи підгрупи А та дітей з інвалідністю до 6 років підгрупи А становить 200% прожиткового мінімуму (4720 грн), для інших дітей з інвалідністю — 50% прожиткового мінімуму.

"Це не нараховується автоматично. І тут важливий момент — закликаємо громадян, які належать до зазначених категорій, звертатися до Пенсійного фонду або органів соціального захисту для оформлення належних їм виплат. Якщо ви належите до таких категорій — оформлюйте, отримуйте. Вони точно вам не завадять", — уточнив експерт.

Нагадаємо, ПФУ назвав 3 причини, коли українці можуть залишитися без пенсійних виплат.

Джерело матеріала
loader
loader