До 2070 року в Україні пенсіонерів стане більше, ніж працездатних – прогноз
Аналітики попереджають про складну демографічну ситуацію в Україні. За прогнозами ООН, якщо не буде вжито дієвих політичних заходів, населення країни скоротиться до 32 млн осіб до 2050 року. Паралельно відбуватиметься значне старіння нації: вже у 2070 році кількість людей віком 60+ (11,1 млн) перевищить число працездатного населення (18-59 років) – 10,9 млн. Це створить критичний тиск на системи охорони здоров’я, соціальної підтримки та пенсійного забезпечення. Про це повідомляє «Главком» з посиланням на дослідження Київської школи економіки.
За даними KSE, одним із ключових факторів, що впливатиме на демографічну ситуацію та ринок праці, є інтеграція ветеранів. Після завершення бойових дій (прогноз на кінець 2025 року) частка ветеранів та їхніх сімей, які потребуватимуть особливої уваги, зросте до 15% населення, або 4-5 млн осіб. При цьому понад 60% ветеранів будуть молодше 40 років, що потребує переосмислення ветеранської політики з акцентом на їхню реінтеграцію в цивільне життя.
Війна також призвела до зростання кількості людей з інвалідністю, які на початок 2025 року становили близько 9% населення (3,4 млн). При цьому значна частина з них (близько 40% – особи з 3 групою інвалідності) не потребує спеціальної адаптації робочого місця. Проте, на сьогодні лише 16% працездатних осіб з інвалідністю залучені до ринку праці, і лише 16% вакансій є доступними для них.
Як зазначають у дослідженні, це однією численною групою, що потребує підтримки, є внутрішньо переміщені особи (ВПО), які офіційно становлять близько 12% населення (понад 4,6 млн). Проте, фактична їх кількість є меншою через непоновлення реєстрації після повернення чи виїзду за кордон. Низький рівень звернень безробітних ВПО до центрів зайнятості (лише 7% у 2024 році) свідчить про необхідність покращення доступності та довіри до державних послуг.
Ситуація на ринку праці є вкрай напруженою: 63% підприємств у 2024 році відчували труднощі з підбором персоналу, особливо кваліфікованого. Єдиним сектором зі зростанням зайнятості є державне управління та оборона (23,8% зайнятого населення), що пояснюється мобілізацією. В інших галузях спостерігається скорочення, зокрема у промисловості (-37%) та соціальній сфері (-11%).
У відповідь на ці виклики у 2025 році заплановано низку реформ у сферах соціального страхування, підтримки вразливих груп, зокрема ветеранів та осіб з інвалідністю, а також оновлення трудового законодавства.
