Травневі заморозки та нестійка погода загрожують врожаям в Україні – звіт НААН
Травневі заморозки та нестійка погода загрожують врожаям в Україні – звіт НААН

Травневі заморозки та нестійка погода загрожують врожаям в Україні – звіт НААН

У другій половині першої декади травня Україна опинилася в області пониженого атмосферного тиску та нестійких повітряних мас. Внаслідок проходження холоду з північних регіонів Європи погода в країні була нестійкою, з рясними дощами, подекуди з грозами, поривчастим вітром та градом. Про це йдеться у аналітичній довідці НААН про агрометеорологічні умови та стан посівів сільгоспкультур/ 

У центральній частині Лісостепу місячна відсутність істотних опадів впродовж квітня – початку травня, безсніжна зима з різким чергуванням аномально теплих та морозних періодів, повернення сильних заморозків аж до морозів з температурою до -7 ˚С в період появи сходів ранніх ярих культур та цвітіння плодово-ягідних культур вже справили відповідний негативний вплив. Окрім стресу для рослинного організму це обумовило надмірні непродуктивні втрати ґрунтової вологи, головним чином за рахунок евапорації, що призвело до аномально низьких для цієї пори запасів продуктивної вологи у всіх ґрунтових горизонтах, які у верхніх шарах були критично низькими.

На Північному Сході України посіви озимих культур на більшості площ знаходилися в задовільному та доброму стані. Однак брак вологи в орному та півметровому горизонті стримує розвиток рослин, що в подальшому негативно вплине на їх продуктивність.

У західній частині Лісостепу та на Поліссі ярі зернові культури мали слаборозвинену кореневу систему, короткий вегетаційний період і дуже високу інтенсивність засвоєння елементів живлення. У східній частині Лісостепу погодні умови, які спостерігалися упродовж останньої декади квітня, були задовільними для вегетації основних сільськогосподарських культур. В той же час через холодну погоду ріст та розвиток озимих і ярих зернових культур дещо стримувався, також малосприятливими були умови для початкової вегетації технічних культур.

Продовжувалося цвітіння яблуні, у сливи та вишні – кінець цвітіння та формування плодів, в абрикосу – формування плодів. Від заморозків було виявлено пошкодження зав’язі абрикосу, подекуди в яблуні пошкодження бутонів та квіток.

Джерело матеріала
loader
loader