/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2F6a3eb33982633e813f7ab99324fe74ba.jpg)
Частина планети може стати непридатною для життя: кліматологи б’ють на сполох
Світ стрімко наближається до точки неповернення — зміни клімату можуть зробити окремі регіони Землі фізіологічно непридатними для життя вже до 2070 року.
Про це попереджають учені у серії досліджень, що ґрунтуються на спостереженнях за екстремальними погодними явищами за останні десятиліття, передає T4.
Зокрема, у публікації Science Advances ще 2020 року йшлося про феномен смертельно небезпечної спеки — поєднання температури вище 35°C і високої вологості, що блокує здатність тіла охолоджуватись через піт.
Відтоді кількість таких випадків зросла втричі, а тропічні й субтропічні регіони вже на межі небезпеки.
Під ударом — Бразилія та регіони навколо Амазонки.
За оцінками NASA, однією з найуразливіших країн є Бразилія.
У звіті від 2022 року саме її назвали серед регіонів, де екстремальна спека може стати новою нормою.
Водночас кліматолог Карлос Нобре зазначає, що мова не лише про Бразилію, а про величезні зони тропіків і навіть середніх широт.
“За зростання температури на 4°C від доіндустріального рівня частина планети може стати фізіологічно непридатною для людини”, — застерігає вчений.
Згідно з останніми прогнозами Natural Climate Solutions, такого підвищення температури можна очікувати вже в найближчі 30–50 років.
Амазонія — кліматичний бар’єр, який стрімко слабшає.
Окрема загроза — трансформація Амазонії.
Вже до 2044 року середня глобальна температура може перевищити на 2°C історичну норму.
Це матиме ланцюгові наслідки: зменшення опадів, довші посухи, пожежі та загибель лісів, які поглинають CO₂.
За оцінками дослідників, деградація Амазонії може призвести до викиду 250 млрд тонн вуглекислого газу — майже 75% від глобального бюджету на стримання потепління до 1,5°C.
Міста перетворюються на кліматичні пастки.
Урбанізовані простори — ще один фронт.
Ефект “теплового острова” змушує міста нагріватись до 5°C більше, ніж зелені зони.
Це робить комфортне життя у мегаполісах дедалі менш можливим без масової перебудови інфраструктури.
NASA, Science Advances та низка міжнародних кліматичних організацій попереджають: без масштабних заходів адаптації та зменшення викидів вуглецю до середини XXI століття планета втратить значні території, придатні для життя.
Як і коли людство вирішить реагувати на ці виклики — питання, від якого залежить майбутнє.
