Космічний вантаж Nyx втрачено в морі після провалу місії
Космічний вантаж Nyx втрачено в морі після провалу місії

Космічний вантаж Nyx втрачено в морі після провалу місії

З моменту запуску першого супутника (Супутник-1) 4 жовтня 1957 року ми відправили в космос досить цікаві корисні вантажі. Зі збільшенням доступу до космосу, значною мірою завдяки комерційній космічній галузі, збільшилися й типи корисних вантажів, які ми відправляємо. Розглянемо капсулу Nyx, створену німецьким аерокосмічним стартапом The Exploration Company, яка була запущена 23 червня з космічної бази Ванденберг на ракеті Falcon-9 у рамках місії спільного використання автомобілів (Transporter-14). Корисне навантаження для цього польоту (який отримав назву «Місія здійсненна») включало прах і ДНК понад 166 померлих, надані Celestis, техаською компанією, що займається меморіальними космічними польотами.

Хоча місія досягла орбіти та контрольованого входу в атмосферу, посадочні парашути капсули не розгорнулися перед посадкою. Це призвело до аварії капсули «Нікс» у Тихому океані 24 червня, внаслідок чого весь її вантаж був втрачений у морі. Це був перший випадок, коли компанія Exploration відправила корисні вантажі клієнтів у космос, що еквівалентно приблизно 300 кг (660 фунтів) вантажу. У заяві, опублікованій на LinkedIn, компанія назвала політ «частковим успіхом (частковим провалом)».

Згідно з їхньою заявою:

Капсулу було успішно запущено, вона забезпечила живлення корисних вантажів, які номінально перебували на орбіті, стабілізувалася після відділення від ракети-носія, відновила зв’язок та встановила його після відключення електроенергії. Але, наскільки нам відомо на цей час, згодом виникла проблема, і ми втратили зв’язок за кілька хвилин до приводнення. Ми все ще розслідуємо першопричини та незабаром поділимося додатковою інформацією. Вибачаємося перед усіма нашими клієнтами, які довірили нам свої корисні вантажі.

Ми дякуємо нашим командам за їхню наполегливу працю та відданість успіху. Ми розширюємо межі можливостей у рекордні терміни та з урахуванням витрат. Цей частковий успіх відображає як амбіції, так і невід’ємні ризики інновацій. Використовуючи технічні досягнення, досягнуті вчора, та уроки, які ми винесемо з нашого поточного дослідження, ми підготуємося до повторного польоту якомога швидше.

Це також другий випадок, коли Celestis втрачає корисне навантаження, попередній раз це сталося у 2023 році, коли ракета з кремованими останками покійного астронавта NASA Філіпа К. Чепмена вибухнула над Нью-Мексико.

Це теж варте вашої уваги -  Webb вперше зафіксував екзопланету, що формує космічні кільця

Селестіс також опублікувала заяву зі співчуттями родинам людей, чиї останки були втрачені:

Найближчими днями наша команда зв’яжеться з кожною родиною окремо, щоб запропонувати підтримку та обговорити можливі наступні кроки. Хоча наразі ми вважаємо, що не можемо повернути льотні капсули, ми сподіваємося, що родини знайдуть певний спокій, знаючи, що їхні близькі були частиною історичної подорожі, запущені в космос, облетіли Землю та зараз спочивають у безкрайніх просторах Тихого океану, подібно до традиційного та шанованого розпочаття по морю.

Окрім людських останків та інших корисних вантажів, Нікс також перевозив рослинну масу та насіння канабісу, надані Martian Grow, громадським науковим проектом з відкритим кодом. Метою було вивчення впливу мікрогравітації на проростання та стійкість, що потенційно дасть уявлення про те, як життя може адаптуватися та існувати в марсіанському середовищі.

Перша, «Місія Бікіні», запустила меншу капсулу для повернення на орбіту в липні 2024 року на ракеті Ariane 6, але капсула залишилася на орбіті після того, як верхній ступінь ракети не зміг запустити її на траєкторію повернення. Ця остання місія мала на меті випробувати ключові технології та перевірити здатність капсули Nyx транспортувати вантажі в космос. Сподіваємося, що майбутні версії капсули доставлятимуть космічні кораблі до місць призначення на низькій навколоземній орбіті (LEO), включаючи Міжнародну космічну станцію (МКС) та/або станції-наступники. З цією метою компанія планує здійснити демонстраційний політ до МКС у 2028 році, який очікує підтримки від Європейського космічного агентства. Тим часом компанія планує рухатися вперед та враховувати уроки цієї останньої місії.

Джерело матеріала
loader